вул. Хрещатик, 16, м.Київ, 01001
+380-44-351-21-56

Опитування

Чи вважаєте Ви обгрунтованими тарифи на житлово-комунальні послуги для населення?

Газета

КП Грудень 2021 6 стор на САЙТ готово page 0001

 

935048
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
843
467
843
2119
935048

Час: 2022-12-05 23:35:53
Visitors Counter

 


   Чи оподатковується ЄСВ разова матеріальна допомога, розмір якої перевищує 3470 грн? Чи є різниця в оподаткуванні благодійної і матеріальної допомоги?
  Види виплат, що відносяться до основної, додаткової зарплати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат визначено Інструкцією №5.
  Матеріальна допомога разового характеру, яку надають окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами (на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання) не належить до фонду оплати праці (пп. 3.31 Інструкції № 5).
   Крім того, зазначена вище допомога належить до виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок.
   Відповідність матеріальної допомоги pазового характеру необхідно підтверджувати відповідною заявою особи або наказом, в якому зазначено підставу для надання такої матеріальної допомоги.
   Суми матеріальної та благодійної допомоги, виплачені особам, які не перебувають у трудових відносинах з підприємством, відносяться до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці та не підлягають нарахуванню єдиного внеску (пп. 3.32 Інструкції №5).
  Таким чином, не є базою нарахування ЄСВ сума матеріальної допомоги (безповоротної фінансової допомоги) разового характеру, виплачена роботодавцем працівникам підприємства та благодійна матеріальна (безповоротна фінансова) допомога, виплачена особам, які не перебувають з ним у трудових відносинах.
   Крім того, відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ розмір неоподатковуваної ПДФО благодійної допомоги, яка може бути надана, зокрема, роботодавцем, на користь працівника протягом 2022 звітного року, становить 3470 грн. В Додатку 4ДФ об’єднаної звітності така неоподатковувана ПДФО допомога відображається за ознакою доходу «169».
Сума перевищення допомоги над розміром 3470 грн протягом року підлягає оподаткуванню ПДФО 18% та військовим збором 1,5% і у Додатку 4ДФ об’єднаної звітності сума перевищення відображається за ознакою доходу «127».

Благодійну допомогу фізособам під час війни звільнено від ПДФО та ВЗ
    Законом №2120 внесено зміни до правил оподаткування благодійної допомоги. За ними допомога фізособам з територій, де проводяться бойові дії, звільняється від сплати ПДФО та відповідно від військового збору, незалежно від суми такої допомоги
   З 17 березня почав діяти Закон №2120.
   Зокрема, ним внесено зміни до п. 165.1 ПКУ щодо звільнених від ПДФО доходів фізосіб у вигляді благодійної допомоги.

Цільова та нецільова допомога постраждалим фізособам
   У пп. 170.7.2 ПКУ з'явився новий підпункт «в)».
  За ним не включається до оподатковуваного доходу цільова або нецільова благодійна допомога, що надається платнику податку, який постраждав внаслідок збройної агресії Російської Федерації в період дії правового режиму воєнного стану.
  У цій нормі не має обмежень щодо території мешкання людини. Проте міститься така вимога: благодійна допомога, що надається на зазначені цілі, повинна розподілятися через державний чи місцевий бюджет або через банківські рахунки благодійних організацій, Товариства Червоного Хреста України, внесених до Реєстру неприбуткових організацій та установ.
ВЗ теж не буде!
   Всі ці зміни щодо ПДФО впливають й на оподаткування перелічених допомог військовим збором.    Тобто при наданні перелічених видів допомог не буде ВЗ, оскільки немає об'єкта оподаткування для ПДФО.

Відколи це діє?
  Усі ці зміни в оподаткуванні діють з 17 березня. Тобто не впливають на правила оподаткування раніше наданих допомог. Такі допомоги потрібно оподатковувати за попередніми нормами ПКУ.
   Фінансова допомога працівникам під час війни: на що звернути увагу?

Як оподатковується фінансова допомога працівникам? В яких випадках вона буде зарплатою для її оподаткування? Як документально оформити її надання?
  Згідно з Указом Президента №64/2022, воєнний стан запроваджено з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
  В багатьох областях України вже йдуть бої. Тому дуже багато людей потребують допомоги. Якщо роботодавець має фінансову можливість її надати, то це буде велика підтримка в такий важкий час.
   Звісно, що для роботодавця це витрати, а для працівників - доходи.
   Ці витрати потрібно відобразити правильно в обліку та правильно оподаткувати. Але почнемо ми з первинних документів!

Документальне оформлення
  Як відомо, для відображення в обліку кожної господарської операції мають бути відповідні первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Це встановлено ст. 9 Закону про бухоблік.
   Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо — безпосередньо після її закінчення.
При наданні благодійної допомоги фізособам потрібні:
    • заява від таких фізосіб. Звісно, наразі не всі працівники працюють та перебувають на робочому місці. Тому можна спробувати отримати від них скан-копію заяв за допомогою е-пошти. А після закінчення усих цих форс-мажорних подій не забудьте отримати і оригінали;
   • наказ керівника підприємства на підставі даних із таких заяв про надання благодійної допомоги. Це теж може бути скан від директора, якщо немає наразі можливості передати цей наказ бухгалтерії або іншим виконавцям в паперовому вигляді.
   • платіжне доручення (якщо допомогу надавали у безготівковій формі) або видатковий касовий ордер (якщо фінансування здійснено готівкою).
   І тут є один важливий момент: як назвати те, що працівник просить у заяві і те, що йому надається за наказом. Зміст буде однаковим: це допомога, надана грошима (тобто, матеріальна і фінансова). Але така допомога може бути як оподаткована, так і ні. Докладніше про це далі. А зараз наголосимо:
   • якщо ви бажаєте допомогти не тільки працівникам, а і державі, і готові сплатити з суми допомоги усі податки та ЄСВ, назвіть її в наказі і в заяві матеріальною допомогою (див. Зразок). І тут вже не матиме значення, кільком працівникам ви надаєте таку допомогу і в якому розмірі;
   • якщо ж на сплату додаткових податків коштів немає, то краще цю допомогу назвати нецільовою благодійною. Чому? Читайте про це нижче.

Зразок заяви на отримання допомоги
Директору ТОВ "ХХХ"
Іванову І.І.
від
посада ПіПБ
Заява
Прошу надати мені матеріальну допомогу в розмірі 3470 грн у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем (хвороба, втрата будинку або квартири, переїзд через воєнні дії тощо)

дата підпис
*******

Розмір неоподаткованої благодійної допомоги у 2022 році
   Відповідно до п.п. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (у 2020 році – 2940 грн, у 2021 році – 3180 грн, у 2022 році – 3470 грн).

А якщо розмір наданої допомоги перевищує 3470 грн?
  Сума перевищення нецільової допомоги над вказаним розміром у 3470 грн включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи, і підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором на загальних підставах.
  Тобто, якщо така допомога надається у грошовій формі, то базою утримання ПДФО і військового збору є сума такого перевищення. Ставка ПДФО для оподаткування таких виплат встановлено на рівні 18% незалежно від суми перевищення. Також сума перевищення буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 1,5%.
   А ось якщо допомога надається у негрошовій формі, то базою утримання ПДФО є сума такого перевищення, збільшена на натуральний коефіцієнт. У 2022 році він становить 1,2195.
   Військовий збір при цьому утримується з суми перевищення без збільшення на такий коефіцієнт. Але податківці у підкатегорії 103.25 ресурсу "ЗІР" наголосили: якщо сума нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, то сума перевищення підлягає оподаткуванню як додаткове благо. При цьому не вказано, що правила стосуються тільки допомоги, наданої у негрошовій формі.
  Увага! У 2022 році сума нецільової благодійної допомоги, яка надається благодійником – юридичною особою фізичній особі, яка не оподатковується ПДФО та військовим збором і не є базою для обкладання ЄСВ, становить 3470 грн.

Відображення у формі № 4 ДФ
   Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір, відображається у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «169».

ЄСВ на суми нецільової благодійної допомоги
  Оскільки нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, то вона не є базою для нарахування ЄСВ.
  Втім, ми вже неодноразово зазначали, що податківці розглядають нецільову благодійну допомогу, надану працівникам, як різновид матеріальної допомоги - разову. І говорять, що разовою нецільова благодійна буде тільки при виконанні таких умов:
    • допомогу виплачують окремому працівнику, наприклад, у зв'язку із сімейними обставинами;
    • необхідність у її отриманні виникла раптово;
   • рішення про видачу та розмір такої допомоги приймає керівник підприємства на власний розсуд.

    Свого часу ПФУ у листі від 08.02.2012 р. №2929/03-30 надавав детальне роз'яснення про долю ЄСВ у разі надання допомоги: "Відповідно до підпункту 2.3.3 Інструкції № 5 матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колдоговорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування ЄСВ.
  Відповідно до пункту 14 розділу I Переліку №1170, ЄСВ не нараховується на матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами. Тобто допомога була надана у непередбачених (екстрених) випадках, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначався адміністрацією підприємства. Належність матеріальної допомоги до пункту 14 розділу I Переліку підтверджується змістом заяви особи або змістом наказу, у яких зазначена підстава для надання цієї матеріальної допомоги."
    Тобто всі працівники не можуть отримати за однією датою допомогу. Потрібно, аби дати у заявах були різними датами, відповідно й накази були різними.

Бухгалтерський облік
  У бухгалтерському обліку виплати благодійної допомоги призводять до зменшення активів, а отже, відповідно до п. 5 П(С)БО 16 відображаються у складі витрат.
Згідно з п. 7 П(С)БО 16 витрати у вигляді перерахованої благодійної допомоги визнаються витратами періоду, в якому вони були понесені. А відповідно до п. 29 цього ж П(С)БО такі витрати відображатимуться в бухгалтерському обліку за дебетом субрахунку 949 «Інші операційні витрати» або 977 «Інші витрати діяльності».
  Звертаємо увагу, що розділом ІІІ ПКУ не встановлено податкової різниці, яка б виникала при наданні нецільової благодійної допомоги. Тож на об’єкт оподаткування податком на прибуток таке надання допомоги впливає у бік зменшення – через визнання витрат в бухгалтерському обліку.