вул. Хрещатик, 16, м.Київ, 01001
+380-44-351-21-56

Опитування

Чи підтримуєте Ви Заяву Київської міськпрофради до Кабінету Міністрів України з вимогою відхилити Урядові пропозиції до Бюджетної декларації на 2025-2027 роки щодо запровадження мораторію на підвищення основних державних соціальних стандартів і гарантій т

Газета

01 GAZETA KP gruden 6 stor 2023 page 0001
1432247
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
54
875
2051
14844
1432247

Час: 2025-01-22 02:24:42
Visitors Counter

 

                                                                               Показники мікроклімату
        Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості, але верхньою межею температури на постійних робочих місцях(тобто там, де працівник проводить більш ніж половину свого робочого часу або не менше двох годин поспіль), є температура + 28º С.
      Засоби й заходи з нормалізації мікрокліматичних умов теж можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбивних плівок на засклених поверхнях, і максимальне використання природної вентиляції, і влаштування систем кондиціювання, і використання спеціального одягу та засобів захисту.
                                                                           Робота на відкритих майданчиках
       Під час робіт на відкритих майданчиках слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Так, сумарна тривалість робіт за температури понад + 28º С не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну.
     Внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв має становити не менше 10% робочого часу на кожні 2º С перевищення.
      Але необхідно враховувати, що під час таких перерв працівники повинні перебувати в приміщеннях із різницею температур повітря не більше + 5º С та не нижче + 25º С (особливу увагу на це слід звернути працівникам, у приміщеннях яких установлені кондиціонери, адже різкі перепади температур значно підвищують ризик серцевих нападів).
        Під час робіт на відкритих місцевостях і за температури зовнішнього повітря + 35° C і вище тривалість періодів безпечної роботи має становити 15-20 хвилин із подальшим відпочинком не менше 10 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання, не повинна перевищувати 4-5 годин, а без такого спеціального одягу – 1,5 -2 години.
       Робота за температури зовнішнього повітря понад + 37° C за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною). В такому разі не рекомендується проводити роботи на відкритому повітрі. Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий і вечірній час.
       З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Фахівці радять пити мінеральну лужну воду, соки, вітамінізовані напої замість питної води. Вживати воду слід часто і в невеликих кількостях. Під час фізичних робіт за температури повітря понад + 30° C слід випивати не менше 0,5 л води за годину.

                                                                                 Робота на висоті у спеку
         Керівникам підприємств слід пам’ятати про необхідність дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та проведення профілактичних заходів під час робіт на висоті в несприятливих погодних умовах.
       Не дозволяється працювати на висоті у відкритих місцях за швидкості вітру 10 м/с і більше та за температури повітря понад + 35 °С.
        Невідкладні роботи на висоті в більш складних погодних умовах (за інших температур) виконуються за рішенням роботодавця. При цьому в Проекті виконання робіт слід передбачити додаткові заходи безпеки, що відповідають цим умовам.
                                                                     Що робити керівнику робіт у спеку
        Спека у літній період негативно впливає на стан здоров’я людини при виконанні трудових та посадових обов’язків. Перегрівання на робочому місці (головний біль, нудота, втома, млявість, сонливість тощо) збільшує ризик настання нещасного випадку. Саме тому, керівникам робіт в умовах підвищення температури повітря необхідно більш ретельно планувати виробничі завдання для кожного працівника, обов’язково забезпечити належний контроль за дотриманням вимог законодавства щодо створення безпечних умов праці під час виконання робіт при дії високих температур зовнішнього середовища, а саме:
• перевірити забезпечення (забезпечити) працівників спеціальним одягом відповідних розмірів (у т. ч. головними уборами — бажано з натуральних тканин), здійснювати контроль за їх використанням;
• обмежити допуск до роботи в умовах підвищеної температури осіб молодше 25 і старше 40 років;
• не допускати до роботи працівників у хворобливому або втомленому стані;
• доукомплектувати медичні аптечки та забезпечити ними робочі місця;
• провести позапланові інструктажі з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару;
• за можливості не проводити роботи на відкритому повітрі при температурі повітря вище 37 °С;
• скласти розклад роботи так, щоб працівники регулярно відпочивали в охолоджуваних приміщеннях або у тіні. При виконанні важких робіт збільшувати перерви, регулювати графік роботи, зміщуючи час роботи у більш прохолодний період доби, додати кількість технологічних перерв;
• зменшити фізичне навантаження працівників, по можливості механізувати виробничий процес або залучати додаткових робітників;
• забезпечити працівників на робочих місцях охолодженою питною водою, вітамінізованими напоями (разом з потом з організму людини виводяться солі та мікроелементи, тому слід дотримуватися питного режиму — пити часто і невеликими порціями);
• проводити медичні огляди на початку робочої зміни працівників, які виконують роботи, що віднесені до робіт з підвищеною небезпекою;
• проводити постійний моніторинг погодних умов і при їх погіршенні негайно вживати відповідних заходів для поліпшення умов праці працюючих на відкритому повітрі.

                                                                      Тепловий та сонячний удар
           При отриманні теплового або сонячного удару слід вчасно і правильно надати домедичну допомогу.
        Тепловий удар — це перегрів організму, пов’язаний з високою температурою, підвищеною вологістю повітря, дуже теплим одягом.
       Ознаки: шкіра обличчя червоніє, слизові оболонки стають сухими, настає різка слабкість, погіршується дихання, слабшає пульс.
             Сонячний удар — прямий вплив на тіло людини сонячного проміння.
             Ознаки: загальна слабкість, головний біль, нудота, блювота, іноді втрата свідомості.
            Домедична допомога: розстебнути одяг, покласти в тіні з трохи піднятими ногами, на голову і ділянку серця покласти холодний компрес, дати склянку холодного напою, краще чаю. При порушенні дихання — штучне дихання.
            Викликати екстрену медичну допомогу за телефоном 103.
      Виконання цих заходів допоможе працівникам організацій найбільш комфортно перенести високі температури під час літньої спеки.

Відділ з питань охорони праці
та захисту трудових відносин