Якщо на вашому підприємстві немає профспілкової організації, Ви можете її створити.
Держава забезпечує реалізацію прав громадян на об'єднання у профспілки.
Первинна профспілкова організація може бути створена в установі, організації, на підприємстві, в навчальному закладі незалежно від форми власності та за наявності не менше 3-х членів профспілки або 3-х працівників, які бажають утворити профспілкову організацію.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” „Громадяни України мають право на основі вільного волевиявлення, без будь-якого дозволу створювати профспілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначених їх статутами”.
Особи (зокрема роботодавці), які вчиняють перешкоди здійсненню права громадян на об'єднання у профспілки, своїми діями або бездіяльністю перешкоджають законній діяльності профспілок, несуть дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Процес створення первинної профспілкової організації складається з певних кроків, які зазначаються в протоколі загальних зборів її засновників.
Кожен учасник зборів пише заяву до профспілкового комітету про прийняття до профспілки і до бухгалтерії – про перерахування членських профспілкових внесків.
Для створення первинної профорганізації, її засновники повинні на зборах вирішити ряд питань порядку денного:
1. Про створення в установі чи підприємстві первинної профспілкової організації.
2. Про затвердження проекту Положення про первинну профспілкову організацію.
3. Про обрання профспілкового комітету первинної профспілкової організації.
4. Про обрання голови профспілкового комітету первинної профспілкової організації.
5. Про обрання ревізійної комісії первинної профспілкової організації.
6. Про клопотання щодо входження первинної профспілкової організації до складу галузевої профспілки м.Києва.
До складу об'єднання профспілок, організацій профспілок у м.Києві „Київська міська рада профспілок” входять 27 організацій галузевих профспілок. Управління організаційної роботи Міськпрофради (тел.279-04-92) порадить Вам до якої галузевої профспілки слід вступити. Кожна галузева профспілка, в свою чергу, обов'язково допоможе Вам провести усі необхідні організаційні заходи по створенню профспілкової організації.
Первинна профспілкова організація вважається створеною, якщо її члени прийняли рішення про її створення та повідомили міську галузеву профспілкову організацію про своє приєднання до Профспілки.
Президія міської галузевої профспілкової організації приймає відповідне рішення про створення первинної профспілкової організації та про постановку її на облік в міську професійну спілку.
Для підтвердження статусу „Первинної” профспілка проходить процедуру легалізації (офіційного визнання) у районному управлінні юстиції м.Києва за своїм місцезнаходженням вже після початку своєї фактичної діяльності. Інколи таку процедуру можуть іменувати реєстрацією Первинної профспілки, що не змінює суті такої процедури.
Для легалізації статусу „Первинної профспілки” подаються заява встановленого зразка за підписами засновників, які підлягають нотаріальному посвідченню, та додаються такі документи:
1. Статут Первинної профспілки;
2. Протокол установчих зборів засновників Первинної профспілки з рішенням про затвердження Статуту;
3. Відомості про виборні органи;
4. Відомості про засновників.
Єдиною законною підставою у відмові в легалізації може бути лише невідповідність положень поданих документів зазначеному Профспілковому статусу. (В такому разі повторними зборами слід затвердити необхідні зміни в статутних документах).
Відмова районного управління юстиції в м.Києві в легалізації Профспілки за будь-якими іншими мотивами може бути оскаржена в судовому порядку.
Зверніть увагу! Відповідно до Закону України „Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності” Профспілка набуває статусу юридичної особи саме з моменту затвердження Статуту, а не з моменту її державної реєстрації.