Одним із чинників підвищення рівня доступності та якості обслуговування у соціальній сфері є цифрова трансформація соціальної політики (е-соціальний захист).
Варто зазначити, що нещодавно завершено експериментальний проєкт Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС). У ході його реалізації створено Єдиний соціальний реєстр та інші підсистеми ЄІССС, визначені Стратегією цифрової трансформації соціальної сфери, схваленої розпорядженням Уряду від 28 жовтня 2020 року № 1353-р.
За інформацією Міністерства соціальної політики України, промислова експлуатація ЄІССС забезпечить:
• комплексну автоматизацію соціальної сфери на основі єдиних підходів, стандартів та технологій;
• спрощення ділових процесів та усунення дублювання процесів і функцій інституцій соціального захисту;
• стандартизацію та автоматизацію звернень громадян у соціальній сфері, їх централізований моніторинг, а також перехід інституцій соціального захисту на електронний документообіг;
• можливість надання послуг у соціальній сфері на умовах аутсорсингу;
• постійний автоматизований моніторинг і контроль за цільовим використанням соціальних видатків.
Єдиний соціальний реєстр (ЄСР) – ключовий елемент у роботі ЄІССС, що передбачає е-соціальний захист. Кожен зможе зайти у власний соціальний кабінет в ЄСР через спеціальний портал або платформу ДІЯ та подати заяву на отримання соціальної допомоги в онлайн режимі.
Серед актуальних послуг ЄСР буде також формування в електронній формі довідок про заробітну плату, сплачені страхові внески, розмір пенсії.