вул. Хрещатик, 16, м.Київ, 01001
+380-44-351-21-56

Опитування

Чи підтримуєте Ви Заяву Київської міськпрофради до Кабінету Міністрів України з вимогою відхилити Урядові пропозиції до Бюджетної декларації на 2025-2027 роки щодо запровадження мораторію на підвищення основних державних соціальних стандартів і гарантій т

Газета

01 GAZETA KP gruden 6 stor 2023 page 0001
1423661
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
69
542
2230
6258
1423661

Час: 2025-01-10 06:35:13
Visitors Counter

 


   У звітному періоді, тобто за останні п'ять років, Україна пережила надзвичайно бурхливі події, які глибоко позначились на всіх сферах соціально-економічного і політичного життя нашої країни, у тому числі і на діяльності профспілок. Протягом грудня 2015 – вересня 2020 років Київська міськпрофрада виконувала поставлені перед нею цілі і завдання, боролась та долала ті виклики, які щоденно ставали перед нами.
Сьогодення внесло значні корективи у нашу діяльність. Тривалий карантин та запровадження владою обмежувальних заходів з 12 березня 2020 року з метою боротьби проти поширення пандемії коронавірусу COVID-19 та багато інших чинників створили проблеми зайнятості, зростання заборгованості із виплати заробітної плати, зниження соціального захисту трудящих та членів їх сімей, студентів, пенсіонерів та, як наслідок, погіршення рівня життя більшої частини працюючих киян. Але навіть не пандемія становить найбільшу загрозу для нас. Головною загрозою для людини праці є діюча влада, так звана «монобільшість», яка завзято намагається знищити всі здобутки незалежної України і перетворити нашу державу із соціальної в придаток для обслуговування великого капіталу. Парламентська більшість та Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів системно та цілеспрямовано вносять низку антисоціальних законопроектів, які порушують права працівників і профспілок, спрямовані на руйнацію існуючої системи соціально-трудових відносин в Україні. Серед таких законопроектів – про працю, про прожитковий мінімум, про профспілки, про зміни у системі соціального страхування та управління Фондом соціального страхування України, законопроект про колективні договори та угоди, про звернення громадян, про визначення соціальних гарантій, про страйки та локаути, про репрезентативність профспілок, про правовий режим майна загальносоюзних громадських організацій тощо. Така політика Уряду вже призвела до того, що з початку 2020 року в Україні зафіксовано в два рази більше померлих ніж тих, хто народився за цей же період. З січня по травень цього року чисельність населення країни скоротилось на 117 тисяч чоловік (за даними Державної служби статистики України). Сьогодні профспілки як ніколи мають стати єдиним щитом для протидії системному наступу влади на законні права та інтереси працівників та профспілок, захисту соціально-економічних та трудових прав працівників задля недопущення зниження їх життєвого рівня та звуження їх конституційних прав і гарантій, задля збереження найвищої соціальної цінності в Україні (ст. 3 Конституції) – людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки.
Ми готові до активних дій і ми діємо!

   Наша боротьба – галузеві і територіальні профспілкові акції протесту
Протягом звітного періоду – грудня 2015 – вересня 2020 років Київська міськпрофрада та її членські організації організували, провели та взяли участь у численних акціях протесту та пікетуваннях будівель Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, НКРЕКП, Окружного адміністративного суду м. Києва.
Профспілкові солідарні акції були спрямовані на:
- недопущення звуження соціально-економічних та трудових прав працівників різних галузей економіки (медиків, освітян, залізничників, авіабудівників, працівників агропромислового сектору, культури та ін.);
- проти підвищення тарифів на газ та комунальні послуги для населення;
- відстоювання пропозицій профспілок в проектах Державного бюджету України на відповідний рік;
- захисту майнових прав профспілок;
- недопущення прийняття низки антисоціальних нормативно-законодавчих актів, зокрема, проектів законів України за реєстр. № 2708, № 2681 тощо.
Як позитив можна відмітити, що за результатами спільної боротьби усієї профспілкової спільноти, вдалося домогтися:
- підвищення вдвічі з 1 січня 2017 року в Україні мінімальної заробітної плати (з 1600 до 3200 грн);
- підвищення з 1 вересня 2020 року мінімальної заробітної плати – до 5000 грн;
- скасування у квітні 2017 року рішення НКРЕКП щодо запровадження абонентської плати за розподіл природного газу для населення;
- врахування пропозицій профспілок у низці проектів нормативно-правових актів;
- в рамках соціального діалогу залучення представників профспілок для доопрацювання реформ, які запроваджені владою – медичної, освітньої, житлово-комунальної.
Проте, на сьогодні залишається низка проблем і загроз для профспілкового руху. І головні з них – загроза для свободи діяльності профспілок в Україні, суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, які передбачені положеннями законопроекту за реєстр. № 2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)»; руйнація трудового законодавства, позбавлення працівників правового захисту, а профспілкових комітетів можливості їх захищати – ці загрози містяться в законопроекті за реєстр. № 2708 «Про працю».
Задля недопущення їх прийняття протягом грудня 2019 року та у поточному році була проведена масштабна робота. Київською міськпрофрадою було надіслано низку відповідних звернень до Президента України, Уряду, Верховної Ради, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, міській владі, депутатам Київської міської ради, Громадській раді при Київській міській державній адміністрації. 14.01.2020 на засіданні Президії Київської місьпрофради був проведений флеш-моб під гаслом «Я проти антинародного проєкту Закону України «Про працю». 16 січня 2020 року фахівці Київської міськпрофради та представники її членських організацій взяли участь у Всеукраїнському профспілковому віче, що відбувся в м. Києві і був організований Федерацією профспілок України. 30 січня 2020 року біля будівлі Кабінету Міністрів України відбулася масштабна солідарна акція протесту «Хвиля гніву», яка була організована та проведена Київською міською радою профспілок. Участь в акції взяли 7 тисяч осіб, це – Київська міська рада профспілок та її членські організації, представники апарату Федерації профспілок України, всеукраїнських профспілок та обласних профоб’єднань, трудових колективів, громадські організації, небайдужі громадяни, які одноголосно висловили категоричний протест та рішуче «НІ» проєктам Закону України «Про працю» (реєстр. № 2708), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань професійних спілок)», реєстр. № 2681, та вимагали від Уряду їх відкликання. Протягом лютого 2020 року фахівці Київської міськпрофради та представники її членських організацій брали участь та підтримували численні пікети – акції протесту проти прийняття вказаних законопроектів, що проводилися під будівлями Кабінету Міністрів України та Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Київською міськпрофрадою спільно з членськими організаціями також було проведено відповідну роботу щодо активізації членів профспілок м. Києва стосовно підтримки та голосування електронних петицій, що були зареєстровані на сайті Верховної Ради України, проти прийняття вищевказаних проектів Законів України за реєстр. №№ 2708 та 2681. Вказані електронні петиції набрали необхідну кількість голосів – 25000. Однак, на сьогодні влада продовжує, в порушення норм Конституції та окремих законів України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій Міжнародної організації праці, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права, та про громадянські і політичні права, здійснювати заходи щодо прийняття цих антисоціальних та антинародних законопроектів. Тому, спільна боротьба продовжує тривати.

Соціальні акції

   Протягом звітного періоду, щорічно у квітні профспілкові об’єднання та організації, що входять до складу Київської міськпрофради, проводили соціально-екологічну акцію «День довкілля». Заходи з прибирання відбувалися на територіях профспілкових спортивних закладів, розташованих на Трухановому острові.
Відзначаючи День праці, з метою привернення уваги державних та місцевих органів влади до вирішення нагальних проблем людини праці, 1 Травня три роки поспіль у 2017 – 2019 роках, за ініціативи та організації Київської міськпрофради, в центрі м. Києва проводилися мітинги. Захід проводився за участі членських організацій Київської міськпрофради, представників Федерації профспілок України, небайдужих киян та мешканців міста, а також народного депутата України, представника Федерації профспілок України у Верховній Раді України Сергія Капліна.
Учасниками мітингу схвалювалися та надсилалися Послання до Президента України, Кабінету Міністрів України, мера м. Києва Кличка В.В. з відповідними вимогами щодо практичних дієвих кроків, які необхідно здійснити на рівні держави та місцевого самоврядування.
Треба констатувати, що більша частина інформації, яка була отримана від Київської міської державної адміністрації, носила суто декларативний характер, низка завдань, на виконанні яких неодноразово наголошують Київські профспілки, залишається до цього часу невиконаними (зокрема, щодо забезпечення здійснення ефективного соціального діалогу з питань формування та реалізації регіональної соціально-економічної політики, поліпшення стану безпеки та умов праці, забезпечення виконання міських цільових програм забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов тощо).
   На жаль, цього року у зв’язку із запровадженими Урядом обмежувальними заходами в Україні задля недопущення поширення коронавірусу COVID-19, заплановані вищевказані заходи не відбулися.
   В рамках щорічного відзначення 17 жовтня Міжнародного дня боротьби з бідністю, у жовтні 2020 року Профспілки міста Києва провели соціальну профспілкову акцію під гаслом: «ПІДТРИМАЙ ВЕТЕРАНА ПРАЦІ».
В 10 районах міста Києва, в мережі ЕКО – маркет, відповідальні працівники Київської міськпрофради разом з волонтерами надавали матеріальну допомогу людям похилого віку в придбанні продуктових наборів та можливість отримання додаткової знижки, згідно «Соціальної картки члена профспілок».
В період дії карантину та обмежувальних заходів, введених Урядом України з 12.03.2020 з метою недопущення поширення коронавірусу COVID-19, були проведені такі соціальні заходи:
   Завдяки коштам членських організацій Київської міськпрофради, якими поповнюється Фонд солідарності, Київська міська рада профспілок, у період з 24 березня по 10 травня 2020 року, щоденно здійснювала перевезення медичних працівників з Броварів, Княжичів та Требухова до лікарні швидкої медичної допомоги та назад до місця проживання.
   1 квітня 2020 року первинна профспілкова організація Київської міської ради профспілок, яка об’єднує три організації: Київську міську раду профспілок, Господарське управління Київської міськпрофради та Кредитну спілку «Профспілкова скарбниця», прийняла рішення, перерахувати середньоденний заробіток працівників за березень 2020 року в первинну профспілкову організацію «Київської міської клінічної лікарні швидкої допомоги» з метою надання фінансової допомоги медичним працівникам для закупівлі засобів індивідуального захисту: костюмів, масок, респіраторів, для забезпечення транспортом, харчуванням. Колектив Київської міськпрофради запропонував членським організаціям започаткувати серед своїх профспілкових організацій ФЛЕШМОБ «ПІДТРИМАЙ ЛІКАРНЮ!» та долучитися до нього. Ініціатива була підтримана!
Київський міськком профспілки енергетиків перерахував одноденний заробіток ППО Київської міської лікарні № 9.
   Профспілка працівників державних установ м. Києва перерахували кошти Комунальному некомерційному підприємству «Київська міська дитяча клінічна інфекційна лікарня», Головному військово-клінічному центру Державної прикордонної служби України та Об’єднаній профспілковій організації територіальних центрів соцобслуговування (соцпрацівникам).
  Також на наш заклик відгукнулася Федерація профспілок України і перерахувала кошти ППО центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф міста Києва (швидкій допомозі).
Членські організації Київської міськпрофради також надавали посильну фінансову допомогу підприємствам, які в період карантину працювали у штатному режимі і безпосередньо приймали участь у забезпеченні м. Києва теплом, світлом, наданням житлово-комунальних послуг, обслуговуванням житлово-комунального господарства, забезпеченні медикаментами, наданням медичних послуг; здійснювали організацію перевезення працівників на роботу і додому;
- З нагоди Пасхальних та Травневих свят, 16 квітня 2020 року первинна профспілкова організація Київської міськпрофради вдруге провела ФЛЕШМОБ «ПІДТРИМАЙ ВЕТЕРАНА ПРАЦІ». Працівники Київської міськпрофради придбали продуктові набори, предмети першої необхідності та вручили непрацюючим ветеранам праці апарату Київської міськпрофради, які сьогодні, як ніколи, в такий складний час потребують нашої спільної допомоги.

Соціальний діалог на всіх рівнях

  Голова Київської міськпрофради Валентин Мельник – входить до складу Національної тристоронньої соціально-економічної ради від профспілкової Сторони; протягом звітного періоду сторонами соціального діалогу двічі обирався Головою Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради; член Правління Фонду соціального страхування України; заступник співголови Координаційного комітету сприяння зайнятості населення. Заступник Голови Київської міськпрофради Тетяна Орисенко входить до складу Громадської ради при Київській міській державній адміністрації, до складу різних робочих груп та комісій при КМДА, Київського міського центру зайнятості. Фахівці Київської міськпрофради та керівники членських організацій входять до складу Комісій та Робочих груп при КМДА, районних в м. Києві державних адміністрацій, Координаційного комітету сприяння зайнятості населення, Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради, представляють та відстоюють інтереси працюючих у складі діючих тристоронніх дорадчих органів при НКРЕКП, НКРЗІ, Мінінфраструктури України.
  На жаль, треба констатувати, що соціальний діалог з міською владою у більшості випадків носить суто формальний характер і є недієвим. За ініціативи Київської міськпрофради остання зустріч профспілкового активу м. Києва з мером столиці В.Кличком відбулася лише в кінці 2017 року. Незважаючи на наполягання та ініціативу профспілок щодо проведення таких зустрічей у подальшому, протягом 2018 – 2020 років їх не відбулося. Як наслідок, це не дає змогу вирішити важливі соціально-економічні питання та проблеми столиці. Так, на сьогодні не врегульовані земельні відносини як з юридичними, так і фізичними особами; досі не затверджена Комплексна міська цільова програма забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов; не вирішуються питання щодо можливості створення муніципального житлового фонду для забезпечення житлом працівників бюджетних організацій та комунальних підприємств міста; будівництва доступного житла; молодіжного кредитування для придбання житла; не створений окремий підрозділ з питань охорони праці тощо. Низка вищезазначених та інших проблемних питань неодноразово порушувалися профспілками м. Києва під час засідань, нарад, зустрічей з представниками Київської міської державної адміністрації, надсилалися Голові Київської міськдержадміністрації В.Кличку, розглядалися на засіданнях Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради. Проте, так і залишаються невирішеними.

Щодо роботи Київської міської тристоронньої
соціально-економічної ради
  Протягом звітного періоду на засіданнях КМТСЕР сторонами соціального діалогу було розглянуто низку важливих соціально-економічних питань м.Києва. Особливу увагу приділялося обговоренню питань щодо: проектів бюджету м. Києва на відповідний рік; виконанню Цільових місцевих програм; житлові питання; охорони здоров’я; розвитку промисловості; будівництва житла для працівників комунальних закладів освіти; зміни тарифів на перевезення пасажирів і вартості проїзних квитків у міському пасажирському транспорті, який працює у звичайному режимі руху; зміни цін і тарифів на послуги ЖКГ та якість їх надання; питання зайнятості; охорони праці та багато інших питань. Для детального вивчення та надання висновків щодо обґрунтованості зміни тарифів на проїзд у комунальному транспорті, який працює у звичайному режимі руху, та зміни тарифів у житлово-комунальному господарстві проводилися спільні консультації та засідання за участі відповідних фахівців, залучалися наукові установи, зокрема, ДУ «Інститут економіки та прогнозування» НАН України, питання розглядалися Комісією з питань соціально-економічних інтересів і соціального захисту членів профспілок Київської міськпрофради тощо.
  По всіх питаннях, розглянутих на засіданнях КМТСЕР, Стороною профспілок надавалися відповідні пропозиції до Протокольних рішень засідань Тристоронньої ради. Як позитив можна відмітити, що вперше за останні роки, на вимогу Сторони профспілок, у 2019 році міська влада презентувала на засіданні КМТСЕР прогноз бюджету м. Києва на 2020-2022 роки.
  Одним із проблемних питань є укладення нової Територіальної угоди. Переговори, засідання, робота щодо неодноразових узгоджень із структурними департаментами КМДА положень проєкту нової Територіальної угоди тривала понад 2 роки. Профспілкова Сторона неодноразово висловлювала важливість підписання нової Територіальної угоди, як програмного документа розвитку міста та шляхи вирішення неузгоджених положень, що сприяло би укріпленню соціального миру в місті. Проте, окремі пропозиції Сторони профспілок до проекту Територіальної угоди тривалий час не знаходили підтримки зі сторони Київської міськдержадміністрації. Як тимчасову заміну проєкту Територіальної угоди, Київською міськпрофрадою був підготовлений проєкт Рекомендацій щодо основних завдань колективно-договірної роботи на 2020 рік, який в грудні 2019 року був схвалений сторонами соціального діалогу на черговому засіданні Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради. Зазначені Рекомендації були надіслані підприємствам, установам та організаціям м. Києва для врахування в роботі. Що стосується проєкту нової Територіальної угоди, то на сьогодні залишилося одне питання, яке домовлено з міською владою винести до Протоколу розбіжностей – щодо будівництва житла для освітян по вул. Сєчєнова, 9. КМДА та Сторона профспілок готові до підписання Угоди. Місцева влада з липня місяця 2020 року очікує остаточну офіційну позицію Сторони роботодавців м. Києва, які протягом всього періоду роботи над проєктом нової Територіальної угоди не надавали ніяких конкретних пропозицій і неодноразово заявляли, що не будуть підписувати Угоду. На жаль, до цього часу міська влада офіційної відповіді від Сторони роботодавців м. Києва не отримала.
   Як позитив співпраці Київської міськпрофради та її членських організацій з міською владою протягом звітного періоду, врахування позиції та пропозицій профспілок м. Києва, можна відмітити наступне:
- затвердження Програми зайнятості населення м. Києва на 2018-2020 роки (рішення Київради від 02.10.2018 № 1549\5613);
- затвердження Комплексної міської цільової програми сприяння розвитку підприємництва, промисловості та споживчого ринку на 2019-2022 роки (рішення Київради від12.11.2019 № 59\7632);
- столичні освітяни й медики отримують муніципальну надбавку до зарплати, чого немає в інших регіонах;
- у столиці відкриті та функціонують кіоски з реалізації соціальних сортів хліба ПАТ «Київхліб»;
- з нагоди щорічного відзначення Дня працівника житлово-комунального господарства та сфери побутового обслуговування, міська влада вручала сертифікати на службові квартири співробітникам комунальних служб з різних районів міста Києва.
   Під час обговореннях на засіданнях Президії, Ради, нарадах з членськими організаціями соціально важливих питань, запрошувалися фахівці Київської міської державної адміністрації та органів державної влади, КП «Київтеплоенерго», Комунального концерну «Центр комунального сервісу», АТ «Ощадбанку», Федерації профспілок України, експерти. Київська міськпрофрада намагається налагодити співпрацю з політтехнологами, народними депутатами України від політичної партії «Слуга народу», які балотувалися від м. Києва.
   За участі широкого круга учасників та експертів Київська міськпрофрада спільно з членськими організаціями організовувала та проводила засідання круглих столів, зокрема, з питань щодо шляхів медичної реформи в м. Києві, очікуваних змін в житлово-комунальному господарстві тощо.
Київська міськпрофрада та її членські організації, у разі запрошення, брали участь у різних заходах, що організовувалися органами державної та місцевої влади, роботодавцями м. Києва, підприємствами, установами та організаціями м. Києва, засобами масової інформації, профспілковими організаціями.

Допомога та організація оформлення для профспілок м. Києва
«Картки киянина» нового формату, електронного пенсійного посвідчення, профспілкового «Соціального квитка»

   З січня 2019 року АТ «Ощадбанк» була запроваджена робота щодо видачі «Картки киянина» нового формату та електронного пенсійного посвідчення. Київська міськпрофрада запрошувала фахівців АТ «Ощадбанк» на наради з метою інформування спілчан м. Києва щодо вказаних нововведень, налагодила співпрацю з банком. Всі бажаючі члени профспілок м. Києва, надавши необхідні документи працівникам банку, мали змогу без черг отримати у приміщенні Київської міськпрофради «Картку киянина» нового формату та електронне пенсійного посвідчення.
   Також протягом 2019 року, в рамках співпраці Київської міськпрофради з Центром соціальних послуг Федерації профспілок України, всі бажаючі спілчани членських організацій Київської міськпрофради мали змогу отримати профспілковий «Соціальний квиток». Профспілковий квиток дає можливість учасникам програми кожного дня заощаджувати кошти, отримуючи оперативну допомогу у непередбачуваних ситуаціях, фахові юридичні, консультативні та інформаційні послуги, знижки на придбання товарів і послуг у споживчих мережах по всій території України, пільгове медичне і санаторно-курортне обслуговування.

Співпраця з міжнародними організаціями

   Протягом звітного періоду за заявками та ініціативою Київської міськпрофради спільно з міжнародними організаціями було проведено низку заходів. Так, 25–26 червня 2018 року в готелі «Radisson Blu» відбувся міжнародний семінар «Соціальний діалог на регіональному рівні», який провело Представництво ЄС. Семінар був присвячений розгляду та вивченню пріоритетів і ключових аспектів соціального діалогу на регіональному рівні за стандартами ЄС та Польщі, тематичному дослідженню джерел фінансування, ролі та місця учасників у цьому процесі.
   25.03.2019 Київська міська рада профспілок спільно з Регіональним Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні організувала й провела в готелі «Русь» одноденний семінар з питань: «Вплив профспілок на зайнятість населення: спільні стратегії, проблеми та шляхи їх вирішення».
Також за запрошенням Київська міськпрофрада та її членські організації брали участь у різних заходах (нарадах, семінарах круглих столах, конференціях тощо) за участі міжнародних експертів з обговорення низки питань.
Консультативні заходи для членських організацій.

   З метою інформування членів первинних профспілкових організацій щодо змін і новацій у сфері пенсійного забезпечення, житлово-комунального господарства, з трудових і соціальних питань, охорони праці тощо, протягом звітного періоду Київська міськпрофрада та її членські організації за участю Головного управління пенсійного фонду України в. м. Києві, Кредитної спілки «Профспілкова скарбниця» організували й провели низку виїзних нарад – консультацій для працівників первинних профспілкових організацій підприємств, установ та організацій м. Києа, зокрема, ПрАТ «АК Київводоканал», Київського вищого професійного училища швейного та перукарського мистецтва, ПО ПАУ в ДАХК «Артем», ДУ «НМЦ «Агроосвіта», в ДУ «Інститут захисту рослин».

Укладені Угоди про співпрацю та їх реалізація
Протягом звітного періоду, з метою посилення соціально-економічних та трудових прав працівників, Київська міськпрофрада уклала низку Меморандумів та Угод про співпрацю, а саме:
- 31.01.2017 на засіданні Президії Київської міськпрофради укладено Угоду про співпрацю з Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві. У рамках реалізації Угоди фахівці Головного управління брали участь у засіданнях Президії Київської міськпрофради, нарадах, надавали корисну та актуальну інформацію. Під час проведення спільних виїзних засідань консультували членів первинних профспілкових організацій столичних підприємств та установ з питань пенсійного забезпечення.
- 13.06.2017 на засіданні Ради Київської міськпрофради був підписаний Меморандум про співпрацю Київської міськпрофради з Міжнародним благодійним фондом «Сприяння розвитку медицини». Дбаючи про здоров’я спілчан, які перебувають на обліку в членських організаціях Київської міськпрофради, й відповідно до підписаного Меморандуму, деякий час у приміщенні Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» (м. Київ, вул. Стрітенська, 15, 1 поверх) функціонував денний медичний стаціонар. Члени профспілок м. Києва мали можливість пройти безоплатно медичне обстеження у низки досвідчених спеціалістів (консультації невропатолога, хірурга, терапевта, офтальмолога, дерматолога, гінеколога, уролога, отоларинголога й кардіолога. Там же можна було здати експрес-аналізи на наявність цукру в крові, виміряти артеріальний тиск, зробити електрокардіограму і ультразвукове обстеження. За необхідності пацієнтам видавали лікувальні окуляри та інші потрібні для поліпшення здоров’я товари медичного призначення). Також майже протягом двох років Київська міськпрофрада успішно організовувала виїзні медичні консультації за місцем роботи членів київських профспілок. За період реалізації Меморандуму безкоштовне медичне обстеження пройшли близько 6 тис. членів профспілок столичного регіону.
- На виконання статутних завдань Київська міськпрофрада протягом 2–5 березня 2018 р. провела виїзне розширене засідання Президії в Закарпатській області, на якому спільно з головами обласних організацій галузевих профспілок було обговорено проблеми розвитку і перспектив профспілкового руху в нинішніх умовах, іміджу профспілок, ефективних форм здійснення соціально-економічного захисту, відстоювання прав та інтересів людей тощо. Учасники виїзної Президії вивчили перспективи і можливості організації оздоровлення та відпочинку членів профспілок і їх сімей в Закарпатській області, ознайомились з досвідом роботи дитячих оздоровчих закладів. Було укладено Угоду про співпрацю двох регіональних профспілкових об’єднань, яку підписали Голова Київської міськпрофрада Валентин Мельник і голова Закарпатської облпрофради Володимир Фленько.
- 05.11.2019 на розширеному засіданні Президії Київської міськпрофради був підписаний Меморандум про співпрацю між Київською міськпрофрадою та Координаційним центром надання правової допомоги. З грудня 2020 року в приміщенні Київської міськпрофради працюють фахівці Координаційного центру надання правової допомоги, які надають безоплатну правову допомогу щодо захисту трудових прав громадянам.
Про зростання довіри до діяльності Київської міськпрофради свідчить і те, що протягом звітного періоду до її складу на умовах договорів про співпрацю на засадах прямого підпорядкування увійшли низка профспілкових організацій столиці, зокрема: ППО Вагонної дільниці станції Київ – Пасажирський, Об’єднана профспілкова організація КП «Київський метрополітен», Київська міська організація Всеукраїнської професійної спілки адвокатів України, Первинна профспілкова організація Київської дирекції залізничних перевезень, Київська міська профспілка працівників комунального транспорту, транспортної інфраструктури та безпеки руху, профспілкова організація працівників Київського коледжу зв’язку, Об’єднана профспілка працівників ПАТ «Укрпошта» та ін.

Заборгованість із зарплати – на контролі профспілок

Протягом звітного періоду нагальною проблемою залишається існування заборгованості з виплати заробітної плати. На жаль треба констатувати, що ситуація щодо стану заборгованості із виплат заробітної плати в м. Києві суттєво погіршилася. Всього станом на 01.08.2020 борг із виплати зарплати на підприємствах та установах м. Києва складав 303,6 млн грн (зокрема, станом на 01.01.2017 борг із виплати зарплати на підприємствах та установах м. Києва складав 76,5 млн грн). Серед найбільших боржників – державні підприємства: компанії, які входять до складу ДК «Укроборонпром»; знаходяться в сфері управління Мінрегіону, Міністерства інфраструктури України та інші активно діючі підприємства. Перелік підприємств-боржників суттєво збільшили приватні підприємства та Товариства з обмеженою відповідальністю. Всього станом на 01.08.2020 в переліку підприємств-боржників м. Києва із виплати працівникам заробітної плати перебувають 67 економічно активних підприємства (борг 253,7 млн грн), 14 підприємств-банкрутів (борг 36,1 млн грн) та 10 економічно неактивних підприємства (борг 13,8 млн грн).
Основні причини боргу на державних підприємствах міста – брак обігових коштів через відсутність державних замовлень на продукцію, несвоєчасні розрахунки замовників за виконані роботи, втрату ринку збуту продукції.
Як позитив можна відмітити, що спільні дії Київської міськпрофради, галузевих профспілок освіти і науки, охорони здоров’я, культури, державних установ, житлово-комунального господартсва сприяли тому, що в бюджетних установах та організаціях, які фінансуються з міського бюджету, заборгованість з виплати зарплати відсутня.
У червні 2019 року виникла заборгованість із заробітної плати та затримки з виплатою зарплати і на комунальному підприємстві м. Києва – КП «Київпастранс». Проте, завдяки спільно вжитих заходів Київською міськпрофрадою та керівництвом Київської міської профспілки, працівників комунального транспорту, транспортної інфраструктури та безпеки руху, вже на початок грудня 2019 року заборгованість із зарплати була ліквідована. Основна причина ситуації із заробітною платою на вказаному підприємстві була пов’язана у несвоєчасному відшкодуванні Київською міською державною адміністрацією коштів за перевезення пільгових категорій населення.
З метою вжиття заходів щодо погашення заборгованості із зарплати, керівники підприємств-боржників постійно заслуховуються на засіданнях тимчасових Комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, що створені при КМДА та районних міських державних адміністрацій. До складу цих Комісій входять представники Київської міськпрофради та її членських організацій. За результатами засідань погоджуються графіки по погашенню підприємствами заборгованості, Головне управління Держпраці у Київській області здійснює перевірки всіх підприємств-боржників, ГУ ДФС України в м. Києві направляє відповідні вимоги про сплату боргу керівникам підприємств, керівників підприємств-боржників зобов’язують забезпечити неухильне виконання зобов’язань та графіків погашення заборгованості із заробітної плати тощо.
Членські організації Київської міськпрофради та профспілкові організації всіх рівнів використовували всі можливі законодавчі механізми та різні організаційно-правові форми роботи для повернення боргів із заробітної плати працівникам підприємств, установ і організацій, зокрема:
- проводилася організаційна робота щодо запровадження постійного профспілкового моніторингу з виплати заробітної плати. Відповідна інформація надсилається до ФПУ для подальшого її надання до НСПП та СПО сторони роботодавців;
- розглядалися проблемні питання щодо погашення заборгованості із заробітної плати на засіданнях президій галузевих профспілкових організацій та нарадах голів профорганізацій;
- найбільші підприємства-боржники виносяться на розгляд Комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат при Міністерстві соціальної політики України.

Про колективно-договірну роботу

Протягом звітного періоду Київська міськпрофрада, її членські організації приділяли велику увагу забезпеченню укладення та виконання колективних договорів на підприємствах, установах та організаціях м. Києва. Як вже зазначалося, в 2019 році Київською міськпрофрадою був підготовлений проєкт Рекомендацій щодо основних завдань колективно-договірної роботи на 2020 рік, який в грудні 2019 року був схвалений сторонами соціального діалогу на черговому засіданні Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради. Зазначені Рекомендації були надіслані підприємствам, установам та організаціям м. Києва для врахування в роботі. Положеннями вказаних Рекомендацій пропонується передбачати в колективних договорах підприємств, установ, організацій м. Києва заходи щодо створення умов для стабільної роботи підприємств, забезпечення продуктивної зайнятості працівників, вирішення питань безпеки і гігієни праці на виробництві, зростання фонду заробітної плати, забезпечення періодичності підвищення кваліфікації працівників, соціального захисту працюючих, обов’язкового виконання нормативно-правових актів України тощо.
На виконання Постанови Президії Федерації профспілок України від 13.12.2006 № П-8-18 «Про звітність членських організацій», узагальнена інформація щодо стану укладання та виконання колективних договорів щорічно надсилалася Федерації профспілок України.
За останніми підсумками проведення колдоговірної компанії, а саме станом на 01 квітня 2020 року, до складу Київської міськпрофради входять 23 членські галузеві організації, які включають 2459 первинних профспілкових організацій. За даними галузевих профоб'єднань, в первинних організаціях, що перебувають у сфері їх впливу, укладено та діють 2358 колективних договорів. На підприємствах, в установах і організаціях із загальної кількості працюючих, а це 362856 працівників, 359023 працюючих охоплено дією колективних договорів або 98,9 % (у 2015 році цей показник складав 85,2%).
Щодо витрат, спрямованих на соціальний розвиток з розрахунку на одного працюючого, то можна відзначити, що не всі профспілкові організації надавали інформацію стосовно перерахування коштів, оскільки відсутня статистика на державному рівні, а роботодавці не завжди погоджуються показувати витрати, спрямовані на соціальний розвиток з тих чи інших причин. Але, з тих даних, що отримувала Київська міськпрофрада від своїх членських організацій, можна констатувати, що протягом звітного періоду грудня 2015 – вересня 2020 рр. окремі профоб’єднання щорічно поступово збільшували виплати, спрямовані на соціальний розвиток з розрахунку на одного працюючого.
За результатами звітності, окремі членські організації Київської міськпрофради визначили основні причини не укладання колективних договорів на підприємствах:
- малочисельність підприємств, установ і організацій, складний фінансовий стан;
- нестабільна ситуація на підприємстві, ліквідація та реорганізація;
- ухилення адміністрації від соціального діалогу та укладення колдоговорів;
- наявність студентської молоді (профспілка культури).
Разом з тим, на більшості підприємствах членських організацій Київської міськпрофради договори укладені на всіх підприємствах.
Проведення на рівні міста Конкурсу на кращий колективний договір серед підприємств, установ та організацій м. Києва спільно із соціальними партнерами – Київською міською державною адміністрацією та роботодавцями м. Києва останній раз проводилося ще в 2013 році. Враховуючи економічну кризу в Україні та тяжкий фінансовий стан засновників конкурсу, проведення Конкурсу на кращий колективний договір м. Києва на такому рівні було тимчасово призупинено у зв'язку з неможливістю створення фонду по матеріальному заохоченню учасників конкурсу.
З метою активізації колективно-договірної роботи, відзначення первинних профспілкових організацій, які ефективно проводять соціальний діалог з роботодавцем і мають позитивні результати у цій співпраці, 28 травня 2019 року Президією Київської міськпрофради було прийняте рішення щодо проведення Конкурсу на кращий колективний договір серед підприємств, установ та організацій м. Києва, що входять до складу членських організацій Київської міської ради профспілок. Також, в рамках проведення цього Конкурсу, запроваджено визначення кращого підприємства з охорони праці. Згідно Постанови Президії, планувалося до 01 травня 2020 року визначити та відзначити переможців конкурсу. Але, у зв’язку з діями непереборної сили – поширенням у всьому світі пандемії коронавірусу COVID-19, з 12 березня 2020 року по всій Україні, у т.ч. в м. Києві, був запроваджений карантин та обмежувальні заходи задля попередження поширення пандемії. Тому, підведення підсумків проведення Конкурсу на кращий колективний договір, визначення кращого підприємства з охорони праці на засіданні Президії Київської міськпрофради було вирішено перенести на пізніший термін – на кінець вересня 2020 року.
Протягом звітного періоду членські організації Київської міськпрофради також проводили серед своїх підприємств Конкурси на кращий колективний договір. Так, зокрема, у 2018 році Київська міська профспілка працівників охорони здоров’я проводила Конкурс «За кращий колективний договір у 2018 році» серед столичних медичних закладів. 28.04.2020 Київській міській комітет профспілки працівників державних установ оголосив початок проведення Конкурсу – огляду на кращу профспілкову організацію з охорони праці. Підсумки огляду конкурсу будуть підведені в місячний термін після завершення карантинних заходів, пов’язаних з поширенням короновірусної хвороби COVID-19.

Охорона праці

Питання охорони праці, запобігання виробничим ризикам, створення безпечних і здорових умов праці залишалися одним з пріоритетних та стратегічних напрямів діяльності на рівні з такими, як зайнятість та заробітна плата. Протягом звітного періоду Київською міськпрофрадою проводилась робота щодо забезпечення здорових та безпечних умов праці на підприємствах м.Києва. Проведено навчання та перевірка знань нормативно-правових актів з охорони праці комісією Держпраці ряду представників профспілок з питань охорони праці. Продовжувалася співпраця з Головним управлінням Держпраці у Київській області, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві. Фахівець Київської міськпрофради, як представник територіального профоб'єднання, взяла участь у роботі 65 комісій із спеціального розслідування нещасних випадків.
Роблячи все можливе для створення безпечних і здорових умов праці для столичних працівників, Київська міськпрофрада занепокоєна станом служб охорони праці у Київській міській та районних у місті Києві державних адміністраціях, які на даний час не відповідають вимогам чинного законодавства України з охорони праці. Незважаючи на неодноразові звернення протягом 2017 – 2019 років до Голови Київської міської державної адміністрації Кличка В.В. щодо відновлення відділу охорони праці Київської міськдержадміністрації та приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства, дане питання до теперішнього часу не вирішено. На даний час служба охорони праці Київської міськдержадміністрації не відповідає вимогам чинного законодавства України з охорони праці, не підпорядковується роботодавцю згідно із Законом України «Про охорону праці». Відділ з питань охорони праці КМДА, який функціонував до 2015 року та координував і забезпечував, в межах делегованих повноважень, здійснення заходів з реалізації державної політики у сфері промислової безпеки та охорони праці на підприємствах, в установах і організаціях м. Києва незалежно від форм власності, ліквідований, служба охорони праці міста Києва представлена сектором з питань охорони праці, який входить до складу Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Ліквідовані також відділи з питань охорони праці у районних в місті Києві державних адміністраціях. У складі Дніпровської, Подільської, Печерської, Святошинської та Шевченківської районних в місті Києві державних адміністрацій залишились сектори з питань охорони праці у складі 2 працівників, у Голосіївській, Дарницькій, Деснянській, Оболонській та Солом’янській районних в місті Києві державних адміністраціях питання реалізації державної політики у галузі охорони праці покладено на одного головного спеціаліста.
Існуюче положення негативно впливає на стан безпеки та гігієни праці на підприємствах, в установах та організаціях міста Києва, що приводить до зростання виробничого травматизму на підприємствах міста Києва.
Так, за даними Фонду соціального страхування України за 2019 рік м. Київ за кількістю страхових нещасних випадків на виробництві займає друге місце після Дніпропетровської області. За 2019 рік у порівнянні з 2018 роком на підприємствах, в установах та організаціях м.Києва загальна кількість страхових випадків на виробництві зросла на 12,1% (на 55 випадків, що є найбільшим показником зростання нещасних випадків серед областей України) і склала 509 потерпілих від нещасних випадків на виробництві, на яких складено акти за формою Н-1, пов’язані з виробництвом. Це складає 11,6% від загальної кількості страхових нещасних випадків по Україні. Збільшилась і кількість страхових нещасних випадків із смертельним наслідком з 29 до 33.
При цьому загальна кількість страхових нещасних випадків на підприємствах України за 2019 року у порівнянні з 2018 роком зменшилась на 8,6 % (з 4805 у 2018 році до 4394 у 2019 році).
У I кварталі 2020 року м.Київ за кількістю страхових нещасних випадків на виробництві посів друге місце (після Дніпропетровської області).
У I півріччі 2020 року м.Київ посів третє місце за кількістю травмованих після Дніпропетровської та Донецької областей. Кількість травмованих у м.Києві склала 9,9% від загальної кількості травмованих по Україні.
Враховуючи значний рівень виробничого травматизму у місті Києві та практику скорочення служб охорони праці місцевих державних адміністрацій, з метою забезпечення у подальшому державного управління безпекою праці та здоров’я працівників у межах відповідних територій, Київською міськпрофрадою надано пропозиції до проєкту акту Положення про функціонування системи державного управління безпекою і гігієною праці і забезпечення контролю її реалізації щодо необхідності забезпечення наявності структурних підрозділів з безпеки праці та здоров'я працівників у місцевих державних адміністраціях.

Організаційно – інформаційна робота

Діяльність Київської міськпрофради протягом 5 років після ХI Київської міської міжспілкової конференції, яка відбулася 19 листопада 2015 року, була спрямована на захист конституційних, соціально-економічних прав та інтересів киян, удосконалення внутрішньоспілкової та інформаційної роботи серед галузевих профспілок – членів Київської міськпрофради.
Головними стратегічними напрямками її діяльності залишились:
- соціальне партнерство з міською владою та роботодавцями шляхом укладення угод і колективних договорів;
- підготовка пропозицій до законодавчих актів та контроль за виконанням законодавства на місцях;
- напрацювання спільних рішень та координація спільних дій міських профспілок;
- інформаційна робота.
Заходи по реалізації критичних зауважень і пропозицій, висловлених на ХI Київській міській міжспілковій конференції, знаходились під контролем Президії Київської міськпрофради і в основному виконанні.
Однак кризовий, економічний стан більшості галузей економіки, революційні події та АТО на заході України, недостатня фінансова забезпеченність бюджетних установ та організацій протягом звітного періоду створили проблеми зайнятості, заборгованості із виплати заробітної плати, соціального захисту трудящих та членів їх сімей, студентів, пенсіонерів.
Деякі проблеми профспілками разом з соціальними партнерами вдалося вирішити, деякі залишаються на різних стадіях вирішення, але під контролем Київської міськпрофради.
За звітний період Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» докладала значних зусиль для збереження організаційної структури та єдності членів профспілок міста Києва.
Київська міськпрофрада залишається найчисельнішим профспілковим об’єднанням у м. Києві, в її складі 24 членських організацій із загальною чисельністю понад 360 тис. членів профспілок. Серед членських організацій Київської міськпрофради чотири організації – Профспілка автомобілістів і дорожників м.Києва, Київська регіональна організація профспілки працівників НАН України, Профспілка працівників підприємств малого та середнього бізнесу м.Києва, Київська міська профспілка працівників Міністерства аграрної політики України входять до профспілок, що не є членськими організаціями ФПУ.
21 профспілкова організація співпрацюють з Міськпрофрадою на договірних засадах. Найбільша серед них – ППО Київської міської дирекції ПАТ «Укрпошта».
Згідно статистичного звіту, станом на 01.01.2020 Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» об’єднує 2599 первинних профспілкових організацій із загальною кількістю 360280 членів профспілок.
В загальній кількості членів профспілок працюючі складають 274972 осіб, молодь до 35 років включно – 139034 осіб, жінки – 229765 осіб, непрацюючі пенсіонери – 9840 осіб.
В навчальних закладах I-V рівнів акредитації на профспілковому обліку перебуває 72184 осіб, в ПТУ – 3284 осіб.
Особливу роботу профорганізацій забезпечує профспілковий актив. На підприємствах, в установах і організаціях (крім навчальних закладів) обрано 2257 голів профкомів та 304 профорганізаторів. Серед них 228,5 штатні працівники профкомів.
В навчальному закладах I-V рівнів акредитації та ПТУ обрано 38 профкомів, в яких працюють 23 штатні працівники, у тому числі 3 голови профкомів, 1 з яких – в ПТУ.
Найчисельнішими членськими організаціями залишаються: Київська міська організація профспілки працівників освіти і науки України –132882 осіб, профспілки працівників: охорони здоров’я – 68441 осіб, держустанов –28712 осіб, житлово-комунального господарства та сфери послуг – 26331 осіб, культури -19649 осіб, енергетики та електротехнічної промисловості – 13972 осіб.
Аналіз статистичних даних свідчить про сталу тенденцію зменшення профспілкового членства. Скорочення відбулося у більшості членських організацій. Основними причинами його є світові економічні негаразди в державі, місті Києві, виробничих галузях; процеси глобалізації економіки, що призводять, як правило, до спаду виробництва і зменшення чисельності працюючих взагалі і членів профспілок зокрема; адміністративна реформа в органах державної влади, яка супроводжується реорганізацією та оптимізацією, а в кінцевому підсумку – скороченням штату працівників.
Поряд із згаданими вище об'єктивними є і суб'єктивні причини. Вони пов'язані переважно з розчаруванням членів профспілок у спроможності профспілкових структур ефективно відстоювати їхні життєві інтереси, надійно захищати право на працю, справедливу і своєчасну її оплату, безпечні умови праці. Недостатня активність первинних профспілкових організацій стала однією із причин виходу членів профспілок із профспілкових лав за власним бажанням, яка в середньому складає 4,7 тис. осіб.
З метою реалізації програмних завдань відповідно до плану роботи з грудня 2015 року по вересень 2020 року проведено 81 засідань Президії, 7 засідань Ради.
Основні напрями роботи Київської міськпрофради щодо захисту прав та соціально-економічних інтересів членських організацій і членів профспілок на поточний період визначала Рада Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок». Вона була обрана в кількості 75 осіб, у тому числі 70 осіб від членських організацій, 4 особи – керівництво Київської міськпрофради та Голова Молодіжної ради Київської міськпрофради.
В основу діяльності Ради було покладено постанови ХI Київської міської міжспілкової конференції профспілок, заходи щодо реалізації висловлених на ній критичних зауважень і пропозицій. А також низка питань, визначених для її розгляду Статутом Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок».
Щорічно Рада заслуховувала звіти про роботу Президії та інформувала членські організації і членів профспілок про свою діяльність, сприяла удосконаленню роботи членських організацій із захисту прав та інтересів членів профспілок.
У період між засіданням Ради поточну виконавчу роботу проводила Президія Київської міськпрофради. Президія була обрана у складі 32 осіб, шляхом делегування 27 осіб від членських організацій, 4 особи – керівництво Київської міськпрофради та Голова Молодіжної ради Київської міськпрофради. Її робота будувалася відповідно до планів роботи, які затверджувалися на кожне півріччя. Протягом звітного періоду відбулося 81 засідань Президії, на яких було затверджено заходи щодо реалізації критичних зауважень і пропозицій, висловлених на ХI Київській міській міжспілковій конференції профспілок. Пропозиції і зауваження враховувались при затверджені планів роботи Київської міськпрофради. Усі заходи, передбачені в постановах, в основному виконано. Все це, безумовно, сприяло підвищенню рівня профспілкової роботи, її результативності, зростанню авторитету Київської міськпрофради і її членських організацій. Відповідно до вимог Статуту Київської міськпрофради, всі питання, які виносяться на обговорення Ради, попередньо розглядалися на засіданнях Президії, а в окремих випадках – на засіданнях комісій Київської міськпрофради. Президією було охоплено всі основні напрямки роботи, визначені Статутом Київської міськпрофради, Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», рішеннями ФПУ. Це питання погашення заборгованості з виплати заробітної плати, колдоговірна робота, охорона праці, правовий і соціальний захист членів профспілок, зміни тарифів на житлово-комунальні послуги, перевезення пасажирів міським комунальним транспортом, що працює у звичайному режимі руху, телекомунікаційні та поштові послуги, оздоровлення дітей та підлітків, використання майна, бюджету тощо.
В порядку контролю за виконанням рішень ХI Київської міської міжспілкової конференції профспілок, Президія Київської міськпрофради розглянула і затвердила Заходи щодо вирішення проблем профспілкового членства. Більшість з них виконано. При затверджені основних статистичних даних проводився детальний аналіз стану справ у первинних і членських профспілкових організацій, з’ясовувалися причини скорочення чисельності членських підприємств і профспілкових організацій, вибуття і виключення з профспілок. Здійснювалися заходи щодо поліпшення цієї роботи.
За результатами проведеної роботи Київська міькпрофрада поповнилася однією членською організацією, а саме: Київською міською профспілкою працівників комунального транспорту, транспортної інфраструктури та безпеки руху. Укладені угоди про співпрацю з дев’ятьма новими організаціями, серед них:
- ППО Київська міськаї дирекція ПАТ «Укрпошта»;
- ППО Київська дирекція Залізничних перевезень;
- ППО вагонної дільниці станції Київ-пасажирський;
- ППО співробітників Київського коледжу зв’язку;
- ППО Дирекції «Автотранспошта»;
- ППО Дирекції обробки перевезень пошти;
- ППО ДП «Преса»;
- ОПО КП «Київський метрополітен»;
- ППО адвокатів, юристів, нотаріусів.
В таких умовах залишаються актуальними завдання забезпечення єдності, солідарних дій членських і первинних профспілкових організацій, всебічне зміцнення профспілкових органів усіх рівнів, посилення правового та соціального захисту профспілкових працівників і активу.
На жаль, не обійшлося і без втрат. Президія Київської міськпрофради, за поданням Статутної і Контрольно-ревізійної комісій, виключила зі складу Київської міськпрофради Дорожню профспілкову організацію Південно-західної залізниці у зв’язку із грубим порушенням нею статті 20 Статуту, пов'язаних з недодержанням порядку сплати членських внесків, а Київську міську профспілку працівників зв’язку та Київську міську організацію профспілки працівників машинобудування та металообробки – у зв’язку з ліквідацією цих профспілкових організацій.
Президія Київської міськпрофради контролювала структуру та граничну чисельність апарату Київської міськпрофради. У зв’язку з фінансовими труднощами коригувалися штат і структура.
Відповідно до статутних норм, з дотриманням регламенту, проводяться засідання Президії. Проєкти постанов завчасно надсилаються членам Президії.
Посилення ролі профспілок у громадському суспільстві неможливе без ефективної кадрової політики, яка передбачає створення та зміцнення кадрового потенціалу. Залучення молоді до активної профспілкової роботи. Нікому не потрібно доводити, що профспілкова організація будь-якого рівня без молоді не має майбутнього.
10 лютого 2020 року відбулися загальні збори представників молоді, профспілкового активу галузей, які входять до складу Київської міськпрофради, де було обрано новий склад Молодіжної ради Київської міської ради профспілок та нового Голову Молодіжної ради – Павла Бабіча, представника членської організації Київської міськпрофради, голову профкому АТ «Фармак», якого включено до складу Президії та Ради Київської міськпрофради. Представники Молодіжної ради Київської міськпрофради входять до складу Молодіжної ради ФПУ.
Протягом звітного періоду Молодіжна рада Київської міськпрофради активно проводила роботу по підвищенню авторитету профспілок, залученню молоді до профспілкової діяльності, підвищенню членства в профспілках, впровадженню та реалізації молодіжної політики на підприємствах та в профспілках м. Києва. Здійснювались заходи для допомоги по вирішенню найболючіших питань (зайнятість – отримання спеціальності, гарантованого першого робочого місця та недопущення масового безробіття молоді; житлові птання – проблеми отримання власного житла). А саме: проводилися засідання, круглі столи, зустрічі по обміну досвідом, на яких були присутні представники влади, структурних підрозділів Київської міськдержадміністрації. Члени Молодіжної Ради приймали участь у навчальних семінарах, дискусійних клубах, парламентських слуханнях.
Протягом роботи члени Молодіжної Ради активно залучали до лав профспілок молодих людей, які працюють у різних галузях. Велася активна роз’яснювальна робота щодо переваг членства у профспілках.
У своїй роботі Молодіжна рада визначила наступні вектори: активізації навчання і підготовки профспілкових кадрів із числа молодих працівників та формування профспілкового кадрового резерву, проведення спільно із старшими колегами форумів, конференцій та круглих столів, у ході яких діагностувати та вирішувати питання, що хвилюють не лише молодих людей, а й увесь профспілковий рух.
Велика увага Молодіжної Ради приділяється питанням популяризації й агітації щодо переваг здорового способу життя серед столичної молоді. Представники профспілкової молоді неодноразово приймали участь у різноманітних спортивних змаганнях та турнірах. Члени Молодіжної Ради неодноразово здобували призові місця на чемпіонатах зі спортивного доміно, який проводила Київська міськпрофрада.
Профспілкова молодь приймала участь у проведенні Дня довкілля, та у низці інших заходів, що проводилися Київською міськпрофрадою та її членськими організаціями.
Протягом звітного періоду Об'єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» продовжувало роботу щодо організації цілісної системи безперервного профспілкового навчання, підвищення його ефективності та динамічності.
З метою практичної спрямованості профспілкового навчання для проведення занять залучалося керівництво ФПУ, Молодіжної ради ФПУ, керівники структурних підрозділів Київської міської державної адміністрації, відповідальні працівники міністерств та відомств, представники Держгірпромнагляду, Київського міського центру зайнятості, Головного управління ДФС у м. Києві, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Національної служби посередництва і примирення та ін.
В процесі навчання активно використовувались такі форми занять, як виїзні семінари, фахові дискусії, «круглі столи».
Міські галузеві організації профспілок традиційно проводили навчання вперше обраних голів профкомів, голів постійно діючих комісій профорганізацій, громадських інспекторів з охорони праці, скарбників профкомів, голів ревізійних комісій профкомів тощо.
Навчання голів первинних профспілкових організацій підприємств, установ, організацій міста, де діють профспілки Київської міськпрофради, були присвячені питанням правового захисту членів профспілок, аналізу проєкту Трудового кодексу, основним напрямкам організаційної роботи, звітно-виборній компанії в профспілках. Мотивації профспілкового членства, колективним договорам, як основній формі захисту соціально-трудових прав працівників, практиці вирішення колективних трудових спорів, їх правовим аспектам, проведенню протестних дій профспілок.
Разом з тим, у системі профспілкового навчання існує низка проблем. Рівень фінансування профспілкового навчання в організаціях був дуже нерівномірним. Членські організації Київської міськпрофради недостатньо використовували можливості навчально-методичних центрів профспілок та Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України для навчання та підвищення кваліфікації профспілкових кадрів. Значного методичного підсилення потребує навчання в первинних профспілкових організаціях.
Для відзначення профспілкового активу, членів профспілок Київська міськпрофрада використовувала норми морального та матеріального заохочення. За вагомі заслуги й значний внесок у вирішення статутних завдань Київської міськпрофради у захист соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок, за період звітності було нагороджено: Грамотами Київської міськпрофради – 423 члена профспілок, 113 профспілкових організацій, нагрудним знаком Київської міськпрофради «Профспілкова звитяга» – 210 членів профспілок, Почесною грамотою ФПУ – 15 осіб, нагрудним знаком ФПУ «Профспілкова відзнака» – 5 осіб, нагрудним знаком ФПУ «Профспілкова звитяга» – 9 осіб, Почесним знаком ФПУ «За розвиток соціального партнерства» – 3 особи, також 4 профспілкових активістів відзначено почесною профспілковою нагородою «Заслужений працівник профспілок України».
Пріоритетним напрямом роботи Київської міськпрофради протягом грудня 2015 – вересня 2020 років залишалося інформаційне забезпечення діяльності профспілок. Інформаційна політика Київської міськпрофради була спрямована на висвітлення питань профспілкового руху в Україні, діяльності ФПУ, самої Київської міськпрофради, її членських організацій щодо захисту соціальних і трудових прав людини праці, їх оперативного реагування на процеси в соціально-трудовій сфері, формування іміджу Київської міськпрофради як впливового в місті об’єднання профспілок, що послідовно відстоює права трудівників.
У звітному періоді в практику роботи Київської міськпрофради увійшло використання інтернет-ресурсів. Став нормою обмін інформацією між Київською міськпрофрадою, її членськими органзаціями, структурними підрозділами ФПУ за посередництвом електронної пошти.
На сайті Київської міської ради профспілок (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) міститься інформація про історію організації, її структуру, міські профспілки, профспілкові організації, напрями діяльності, актуальні питання, рубрики: правові консультації, переваги членства в профспілках, як стати членом профспілки, як створити профспілкову організацію та ін.
Газета «Київські профспілки» постійно висвітлювала новини про діяльність Київської міськпрофради, всебічно висвітлювала акції, що їх організовувала або підтримувала Київська міськпрофрада протягом звітного періоду, роботу Київської тристоронньої соціально-економічної ради. Зокрема, питання щодо організації безпеки праці у столиці, зміни тарифів на товари та послуги, організація дитячого харчування у школах міста Києва, реформування медичної галузі, формування Дорожньої карти для людей із особливими потребами. У кожному номері газети висвітлюються актуальні питання життєзабезпечення й соціального захисту киян, членів профспілок, а також нагальні питання розвитку інфраструктури міста, про стан виплати заборгованості із зарплати на підприємствах столиці тощо.
Порушувалися проблемні питання захисту низки підприємств міста від незаконних дій чиновників, невиплати заробітної плати та ін.
Велика увага приділяється популяризації спортивних заходів, які організовуває Київська міськпрофрада: галузеві спартакіади, легкоатлетичний крос серед членів профспілок, змагання молодих спортсменів із дитячих спортивних шкіл із веслування, вітрильного спорту, легкої атлетики, боротьби та боксу.
Під час організації літнього оздоровчого сезону газета інформує читачів про роботу Київської міськпрофради щодо оздоровлення київських дітей, про роботу кращих таборів-оздоровниць. Висвітлено масові заходи Київської міськпрофради у період Новорічно – Різдвяних свят і дитячих зимових канікул.
Всебічно висвітлюється діяльність Кредитної спілки «Профспілкова скарбниця». Запроваджено колонку про Кредитну спілку в рубриці «Гроші», підготовлено шпальти до Міжнародного дня Кредитних спілок, матеріали про фінансову діяльність Кредитної спілки.
Підготовлено низку мотиваційних публікацій про необхідність підтримки Фонду солідарності Київської міськпрофради. Зокрема, у цих статтях пояснюються мета і завдання створення Фонду, а також переваги його існування.

Ф інансова діяльність

Фінансова робота була направлена на виконання рішень Президії Київської міськпрофради щодо поповнення та раціонального використання бюджету. Протягом останніх 5-ти років активно проводилася робота по налагоджуванню системи взаємовідносин щодо сплати профспілкових внесків членськими організаціями, безповоротної фінансової допомоги та цільових внесків на статутну діяльність від підвідомчих підприємств і організацій – основних складових наповнення бюджету.
Не зважаючи на тяжку фінансову та політичну ситуацію в державі, скорочення працівників бюджетної сфери, зростання безробіття і зменшення профспілкового членства, переважна частина членських організацій не лише виконувала свої статутні зобов’язання щодо перерахування членських внесків, а й активно поповнювали заснований Київською міськпрофрадою Фонд солідарності.
Фонд солідарності був створений в 2011 році, а його метою є фінансове забезпечення проведення колективних міжспілкових акцій, спрямованих на захист професійних, трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок, надання фінансової допомоги членським організаціям тощо. Фонд має статус спеціального призначення і не є юридичною особою. Фонд використовується для збору і накопичення коштів та їх подальшого цільового використання, визначеного Положенням про фонд. Накопичені кошти обліковуються на окремому субрахунку і витрачаються за рішеннями Президії Київської міськпрофради.
Витрати Київської міськпрофради здійснювалися у рамках статей витрат запланованого бюджету за рішеннями Президії. Проводилося фінансування культурно-масової та спортивної роботи (нагородження учасників і переможців оглядів – конкурсів «Вишиванка», комплексу спортивних змагань Спартакіади Київської міськпрофради, проведення інформаційно-консультаційних заходів, тренінгів). Фінансувалося оновлення та підтримка офіційного сайту Київської міськпрофради, ведення і наповнення сторінки в Фейсбуці, а також випуск газети «Київські профспілки».
За зверненнями членських організацій сплачувалась матеріальна допомога та грошове заохочення членам профспілок, проводилось преміювання профактиву (преміювання ветеранів профспілкового руху, преміювання за кращий колективний договір, за номінацію «Кращий профспілковий лідер року»).
В зв’язку з пандемією короновірусу COVID-19 та ліквідацією її наслідків, значна частина коштів була перерахована в медичні заклади столиці для закупівлі засобів індивідуального захисту: костюмів, масок, респіраторів, забезпечення транспортом та харчуванням медпрацівників тощо. Під час карантинних заходів, за ініціативи Київської міськпрофради, закуповувалися продуктові набори для безкоштовної роздачі самотнім та малозабезпеченим ветеранам профспілкового руху.
Значною частиною витрат Київської міськпрофради є адміністративно-господарські витрати, а саме: оренда землі, комунальні послуги, заробітна плата, витрати, пов’язані з проведенням засідань Президії, Ради, нарад робочих груп, зборів профактиву, адвокатсько – юридичні послуги, банку, інформаційні та інші послуги.
Фінансовим управлінням, окрім виконання основних завдань, неодноразово організовувалися і проводилися інформаційно-консультаційні заходи для головних бухгалтерів членських організацій.
Кризові явища в державі негативно впливали на виконання профспілкового бюджету та, незважаючи на економічні негаразди, переважна частина членських організацій з розумінням і відповідальністю відносилась до перерахування профвнесків, цільових коштів до Фондів Київської міськпрофради, безповоротної фінансової допомоги на статутну діяльність Київської міськпрофради. Згідно номінації «Кращий профспілковий лідер року», серед таких організацій є Профспілка працівників держустанов м. Києва, Київська міська профспілка працівників культури, Київська міська професійна спілка працівників агропромислового комплексу і Київська міська профспілка працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості та сфери послуг.
Продовжуючи і надалі плідну співпрацю з членськими міськими організаціями, Київська міськпрофрада продовжує працювати над покращення свого фінансового стану і в майбутньому, шляхом залучення до свого складу нових організацій прямого підпорядкування. Адже активна робота над популяризацією профспілкового руху в місті, відновлення іміджу профспілок, створення та залучення нових профорганізацій до складу Київської міськпрофради, а також своєчасне перерахування в повному обсязі членських внесків дасть можливість здійснювати фінансування соціально-необхідних заходів і програм Київської міськпрофради.

Господарська діяльність

Збережена і відновлюється матеріально-технічна база профспілок міста.
Майновий комплекс київських профспілок – це матеріальна база п’ятьох ДЮСШ, одна спортивна база та офісного приміщення по вул. Хрещатик, 16. Всі бажаючі спілчани мають змогу провести на території наших закладів не лише дозвілля, а й спартакіади, організувати сімейний літній відпочинок членів профспілок. Завдяки нашим ДЮСШ 1500 дітей мають змогу безкоштовно займатись п’ятьма видами спорту і розвиватись фізично.
Діяльність дитячо-юнацької спортивної школи з боротьби та боксу Київської міської ради профспілок (Директор - Мошковський Микола Олексійович), протягом 5 років була спрямована на створення і забезпечення необхідних умов для особистісного розвитку, зміцнення здоров’я, змістовного дозвілля дітей, підлітків та молоді у віці переважно від 7 до 18 років. Багато років школа є однією з кращих в м. Києві серед спортивних шкіл. На сьогоднішній день у школі працює 12 тренерів-викладачів: із них 2 Заслужених тренера України, тренери Вищої та І кваліфікаційної категорій. Наказом Міністерства молоді та спорту України від 15 грудня 2017 року за № 5169 ДЮСШ з боротьби та боксу надано Вищу категорію та статус спеціалізованої. В школі займаються боротьбою понад 360 вихованців, з яких 30% дітей-сиріт та дітей з неповних та малозабезпечених сімей. Навчання в школі проводиться безкоштовно.
Школа має славну спортивну історію, а також успіхи у підготовці спортсменів високого класу, переможців та призерів світових, Європейських та всеукраїнських чемпіонатів.
За звітний період роботи школи підготовлено 10 Майстрів спорту України. На даний час 6 вихованців школи входять до складу збірної команди України з греко-римської боротьби, більше 40 вихованців входять до збірної команди м. Києва в різних вікових та вагових категоріях.
За п’ятирічний період вихованці спортивної школи приймали участь у змаганнях вищих досягнень:
2017 рік – чемпіонат Європи ІІ місце, чемпіонат світу серед військовослужбовців ІІ місце, чемпіонату світу Х місце, чемпіон України – Нуралієв Ельмар.
2018 рік – чемпіонат Європи ІІІ місце, чемпіон України – Нуралієв Ельмар, чемпіонат Європи серед юнаків V місце, чемпіон України – Петренко Владислав.
2019 рік – чемпіонат Європи серед юніорів ХІ місце, чемпіон України – Максютенко Іван, чемпіонат Європи серед молодших юнаків VІІ місце, срібний призер чемпіонату України – Ковшун Денис, ІІ Європейські ігри ХVІ місце, чемпіонат світу ХV місце, чемпіон України – Нуралієв Ельмар.
2020 рік – в зв’язку з пандемією, викликаною коронавірусною інфекцією (COVID-19), жодного змагання поки що не відбулося.
Для подальшого підвищення рівня спортивної майстерності, вихованців школи передано до ШВСМ – 1 спортсмен, УОР – 12 вихованців та до НУФВСУ – 8 спортсменів загалом за звітні роки.
Найтитулованіший український борець, депутат Верховної Ради України – Жан Беленюк – вихованець ДЮСШ з боротьби та боксу, що розпочинав свої перші борцівські кроки в залі боротьби на Подолі.
Людські якості Жана не дають змоги забути дорогу до рідних стін спортивної школи, де він з завзятістю проводить майстер-класи, дружні зустрічі з юними вихованцями школи, урочисто відкриває змагання, які проводяться у ДЮСШ.

Дитячо-юнацька спортивна школа з академічного веслування «Буревісник» створена в 1955 році ( Директор Продан Антон Сергійович).

В 2012 році гордість школи це – олімпійські чемпіонки: Наталія ДОВГОДЬКО, Анастасія КОЖЕНКОВА.
В 2014 році вихованець школи Іван ДОВГОДЬКО в складі чоловічої четвірки парної став чемпіоном Європи та Світу, при цьому на чемпіонаті Світу встановивши світовий рекорд.
В 2020 році вихованець школи Артем ЗАХАРОВ став дворазовим чемпіоном Європи з веслування на ергометрах та призером чемпіонату світу.
Підготовлено за останні 10 років: МСМК – 2 чол., МСУ – 23 чол., КМСУ - 202 чол. , І дорослий -191 чол., масові розряди -1577 чол., члени збірної команди України – 229 чол.
За останні десять років, ДЮСШ з академічного веслування «Буревісник» - флагман академічного веслування, школа Вищої категорії, зі статусом «спеціалізована», має статус бази «Олімпійської та Паралімпійської підготовки».
Нині в школі навчається 252 вихованця, яких готують 18 тренерів. За останні декілька років ДЮСШ з академічного веслування є однією з найкращих шкіл м. Києва, по рейтингу входить в десятку найкращих шкіл України.
Дитяча юнацько-спортивна школа з академічного веслування «Славутич» (Директор - Майстренко Анатолій Михайлович).

ДЮСШ з академічного веслування «Славутич» заснована 22.05.2007 на базі Об’єднання профспілок, організацій профспілок у місті Києві «Київська міська рада профспілок». ДЮСШ «Славутич» безпосередньо підпорядкована Департаменту молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Всі спортивні споруди забезпечені належним спортивним обладнанням та інвентарем, для забезпечення організацій та проведення навчально-тренувальних занять.
ДЮСШ має першу категорію. Тренерсько-викладацький склад - 14 кваліфікованих тренерів-викладачів: 3 Заслужених тренера України, 11 майстрів спорту України.
Вихованці ДЮСШ «Славутич» є багаторазовими переможцями та призерами чемпіонатів різних рівнів, престижних міжнародних турнірів, першостей України, чемпіонатів та першостей Києва. Протягом 5 років спортсмени ДЮСШ з академічного веслування «Славутич» досягли таких результатів: МСУ- 8 чол., КМС – 112 чол., 1 дорослий розряд – 98 чол., чемпіонів м.Києва – 390 чол., призерів 2 місце – 319 чол., 3 місце – 333 чол. У Чемпіонатах України: 1 місце – 113 чоловік, 2 місце – 178 чол., 3 місце – 166 чол. У 2015 році вихованець школи «Славутич» Гисар Владислав посів 1 місце на Чемпіонаті Європи та посів 3 місце на Чемпіонаті Світу.

ДЮСШ з академічного веслування та веслування на байдарках і каноє «КИЇВ» (Директор – Савчук Віктор Володимирович).

Дитячо-юнацька спортивна школа з академічного веслування та веслування на байдарках і каное «Київ» має другу категорію. У школи кваліфікованими фахівцями проводяться заняття з веслування на байдарках і каное, академічного веслування та веслування на човнах «Дракон». Головною метою роботи ДЮСШ «Київ» є залучення дітей та юнацтва до занять фізичною культурою та спортом; формування в учнів свідомого й відповідального ставлення до власного здоров’я, навичок безпечної поведінки; оздоровлення, загартування та формування здорового способу життя учнів. Кожен рік вихованці школи входять до збірних команд міста Києва та України різного рівня. За роки роботи школи підотовано: Майстів спорту України - 6 спортсменів, кандидатів в майстри спорту – 80 спортсменів, перших дорослих розрядів – 110 спортсменів та масових розрядів – 1144 спортсмена.
На сьогоднишній день в школі навчаються 149 вихованців, яких готують 13 тренерів-викладачів (мають 2 віщи ктегорії, 4 першу категорію, другу категорію мають 3 тренери) з них 2 - «Заслужених трнери України», 1 – Заслужений майстер спорту, 1 – майстер спорту міжнародного класу та 4 – майстра спорту. З метою популяризації видів спорту, пропаганди здорового способу життя, залученню більшої кількості дітей до занять спортом учні школи приймають активну участь у спортивно - масових заходах, які проводяться в місті Києві. Це святкові заходи на День фізичної культури та спорту, День Незалежності України, «Олімпійський урок», показові виступи під час свят, пам’ятних дат, спортивних змагань. У 2019 році на Клубному чемпіонаті світу з веслування на човнах «Дракон» вихованці нашої школи здобули 7 срібних нагорд та 14 бронзових нагород. У 2020 р. Команда ДЮСШ «Київ» посіла 2 місце на зональних змаганнях чемпіонату України серед юнаків та дівчат з веслування на байдарках і каное.

Дитяча юнацько-спортивна школа «Пуща-Водиця» (Директор - Мотовиловець Михайло Іванович)

Досягнення школи КДЮСШ "Пуща-Водиця" з 2015-2019 н.р. Діти школи зі спортивного орієнтування приймали участь у Командних Чемпіонатах України , Кубках України та Чемпіонатах України . За цей період вони досягли таких успіхів: У 2015 р 5- перших місць ,2 -других місць, 6 -третіх місць У 2016 р. : 9 - перших місць, 10 - других місць , 6 -третіх місць У 2017 р.: 5 - перших місць, 8 - других місць , 7 - третіх місць У 2018 р.: 1 5 - перших місць, 6 - других місць , 8 - третіх місць. На Чемпіонаті Європи трете місце посів Артем Сидоренко . У 2019 р. : 18 - перших місць, 4 - других місць , 11 - третіх місць. Діти школи з відділення теніс також приймали участь у Чемпіонатах України, Кубках України та на Відкритих Чемпіонатах м. Києва . За цей період вони досягли таких успіхів: У 2015 р. : 3 - перших місць , 4 - других місць, 3 - третіх місць У 2016 р. : 5 - перших місць, 8 - других місць , 6 - третіх місць У 2017 р. : 7 - перших місць, 4 - других місць , 2 - третіх місць У 2018 р. : 4 - перших місць, 3 - других місць , 5 - третіх місць. У 2019 р.: 3 - перших місць, 2 - других місць, 4 - третіх місць. За цей період було присвоєно на відділенні спортивного орієнтування : І розрядів - 21, КМС - 46 , МС -3 . На відділенні тенісу : І розрядів - 8 , КМС - З, МС - 3 . Разом було присвоєно І розрядів - 29 , КМ С-49 та 6 МС.
На протязі останніх п”яти років, на чемпіонатах України зі спортивного орієнтування серед ДЮСШ та інших позашкільних закладів, збірна команди ДЮСШ «Пуща-Водиця» посідає 1 та 2 місця. На сьогоднішній день до збірної команди міста Києва зі спортивного орієнтування входять понад 20 вихованців різних вікових груп та 8 спортсменів до складу збірної команди України.

Підприємство «Господарське управління Київської міської ради профспілок», згідно свого Статуту, здійснювало роботу по створенню належних умов ефективної діяльності Київської міської ради профспілок та її членських організацій.
Основним напрямком діяльності підприємства є утримання, обслуговування і проведення ремонтних робіт приміщень та об’єктів, які знаходяться у володінні, користуванні чи оренді Підприємства, забезпечення їх належної експлуатації по вул. Хрещатик,16 і Стрітенська, 15.
Після подій 2013-2014 р.р. робота Підприємства «Господарське управління Київської міської ради профспілок» суттєво ускладнилася внаслідок пожежі та значному понівеченню майна. Будинок Київської міськпрофради по вул. Хрещатик, 16 потребував термінового відновлення і ремонту. Для цього було витрачено приблизно 10 млн. грн. Але після рейдерського захоплення нашого будинку, було пошкоджено все що було зроблено, а вандалами розкрадено все, що можливо було винести чи зняти. Спочатку нам вдалося повернути будинок після рейдерського захоплення, а потім найняти спеціалізовану охорону. Київська міськпрофрада провела пошук інвестора для проведення капітальних ремонтних робіт згідно розробленого проекту. Сьогодні відбуваються капітальні ремонті роботи в Будинку профспілок по вул.Хрещатик,16, до кінця року будинок має бути введений в експлуатацію.
За звітний період, основна частина роботи підприємства була зосереджена на обслуговуванні членських організацій Київської міськпрофради в будинку по вул. Стрітенській, 15. Завдяки налагодженим комунікаціям з депутатським корпусом Київради, вдалося двічі продовжити Договір оренди цього будинку комунальної власності який діє до кінця 2021 року. Цей будинок експлуатується приблизно 150 років і має статус пам’ятки архітектури Шевченківського району м. Києва, що накладає на нас значні зобов’язання по страхуванню та особливому зберіганню майна. За останні 5 років було зроблено: капітальний ремонт сходового блоку разом з капітальним ремонтом металевого кованого огородження поручнів, заміна на сходовій клітині старих оконних вікон на сучасні металопластикові, циклювання та відновлення лакового покриття полу актового залу, капітальний ремонт тепломережі, періодичний ремонт сантехнічного обладнання будинку, частковий ремонт покрівлі, ремонт і покраска вхідної групи будинку та вирішення багатьох інших проблемних господарських питань.
Протягом останніх років фахівцями юридичного Управління та Управління майна Київської міськпрофради було забезпечено додержання законності в діяльності Київської міськпрофради, захист її правових інтересів в органах місцевого самоврядування, а також забезпечено захист майнових прав в судах.
Успішно працювала Кредитна спілка «Профспілкова скарбниця». Ось уже 18 років кредитна спілка здійснює свою діяльність. Особливо за останні роки, в умовах фінансової нестабільності, і сьогодні в умовах пандемії, вона демонструє соціальну спрямованість. Активи спілки становлять майже 33 млн грн, за минулий рік видано кредитів понад 60 млн грн, залучено депозитів більше як на 16 млн грн, власний капітал становить біля 10 млн гривень. Запроваджено та діють акційні кредити, тематичні та цільові до професійних та державних свят. З 1 липня поточного року наша Кредитна спілка перейшла під юрисдикцію Національного банку України. З’явились більш жорсткіші вимоги до діяльності Кредитних спілок, але відкрились і нові можливості щодо надання більш широкого спектру фінансових послуг нашим спілчанам.

Гуманітарні напрями роботи
Оздоровлення та відпочинок дітей та підлітків
На виконання завдань, визначених у рішеннях XI Конференції Об’єднання профспілок організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок», протягом звітного періоду грудня 2015 – вересня 2020 років Київська міськпрофрада провела низку заходів, спрямованих на задоволення соціальних та духовних потреб членів профспілок та їх сімей.
У діючій Територіальній угоді між виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією), Спільним представницьким органом сторони роботодавців на територіальному рівні в м. Києві та Об’єднанням профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» на 2015-2017 роки, визначені завдання сторін щодо організації оздоровлення, відпочинку, задоволення духовних потреб киян і членів їх сімей. Організація оздоровлення, відпочинку, культурного дозвілля, створення умов для зміцнення здоров’я та фізичного розвитку спілчан та їхніх сімей передбачено в колективних договорах між профорганізаціями та адміністраціями підприємств.
Багаторічною традицією для профспілок міста є організація оздоровлення та відпочинку дітей і підлітків під час шкільних канікул. Щорічно, під час літніх, а в 2019 році також і осінніх канікул для дітей і підлітків членів профспілок м. Києва організовувалося оздоровлення та відпочинок в дитячих оздоровчих закладах Київщини та різних регіонів України.
Президія Київської міськпрофради, спільно із членськими організаціями, щорічно визначала основні завдання та заходи, спрямовані на здійснення організації оздоровлення та відпочинку дітей і підлітків, зверталася з пропозиціями до профільних міністерств та відомств з метою покращення роботи дитячих оздоровниць.
Систематично Київська міськпрофрада проводила семінари, навчання з керівниками дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, профспілковим активом міста, спеціалістами профільних управлінь і відомств Київської міськдержадміністрації, приймала участь у роботі міжвідомчих комісій з даних питань. Активна позиція і співпраця профспілок міста із господарниками забезпечила повноцінний, безпечний відпочинок та оздоровлення дітей у дитячих оздоровчих закладах.
Для здійснення цих завдань профспілки міста щорічно акумулювали кошти підприємств, організацій профспілкового та міського бюджетів, батьків і спонсорів. Реформуванням загальнообов’язкового державного соціального страхування призупинено часткове фінансування проєктів дитячого оздоровлення та відпочинку, у зв’язку з цим всі витрати, пов’язані з придбанням дитячих путівок та путівок для членів профспілок, фінансувалися за рахунок господарників, профспілкового бюджету.
Особливу увагу профспілки міста надають дітям пільгових категорій і дітям, які опинилися в непередбачених життєвих обставинах.
За кошти, виділені Київській міськпрофраді із міського бюджету згідно положень Територіальної угоди, проводилися тендери у відповідності до чинного законодавства України на закупівлю дитячих путівок, визначались переможці – дитячі оздоровниці, на базі яких оздоровлювались та відпочивали діти пільгових категорій членів профспілок міста.
Завдяки активній позиції та співпраці із господарниками, щорічно на високому рівні здійснюється оздоровлення та відпочинок дітей міськими галузевими профспілками: працівників державних установ, житлово-комунального господарства, охорони здоров’я, освіти і науки, працівників культури, агропромислового комплексу, енергетиків, будівельників, НАН України, нафтохімічних галузей промисловості.
Значну підтримку членам профспілки надавала Кредитна спілка «Профспілкова скарбниця». Вигідні цільові кредити на оздоровлення дітей одержували спілчани, які мають тимчасові фінансові труднощі.
Влітку 2020 року у зв’язку із тривалим карантином, спричиненим каронавірусною хворобою COVID19 та забороною роботи дитячих оздоровчих закладів, оздоровлення та відпочинок дітей не відбулося в повній мірі. Оздоровчий період тривав лише в серпні місяці.
Аналізуючи процес організації оздоровлення та відпочинку дітей і підлітків, слід визначити основні проблеми, які не вирішуються з року в рік, а також потребують контролю з боку профспілок. А саме: необхідно не допускати перепрофілювання та закриття дитячих оздоровниць, вимагати внесення змін до законодавства України в частині відновлення фінансування оздоровлення дітей за участю коштів ФСС з ТВП. Забезпечити державну підтримку та економічне стимулювання підприємств, на балансі яких знаходяться дитячі оздоровчі заклади, удосконалювати стандарти перебування дітей в дитячих оздоровницях у відповідності до сьогодення. Відновити роботу дитячих оздоровниць, які тимчасово не працюють.
Основні показники оздоровлення та відпочинку дітей

2016 2017 2018 2019 2020

Всього оздоровлено дітей профспілками міста

(в т.ч. Міськпрофрадю)

25570

1010

21480

1268

21528

1492

22130

1528

2185

420

Загальна сума оздоровлення

(грн.)

(в т.ч. міськпрофраді) (грн.)

129 985 100

 

14 069 600

131 457 600

 

19 504 000

152 363 000

 

26 020 000

188 105 000

 

31 136 050

 18 572 000

3 570 000

в т.ч. Дотація з міського бюджету профспілкам міста (грн.)

(в т.ч. Міськпрофраді) (грн.)

10 719 100

 

3 350 500

13 834 000

 

5 670 000

18 610 000

 

7 410 000

22 433 000

 

8 703 050

 

1 506 809  

Слід відзначити діяльність дитячих оздоровниць, що знаходяться у сфері фінансового та організаційного сприяння профспілок міста, які вдосконалюють культурно-масову, фізкультурно-спортивну, виховну роботу з дітьми, зберігають і втілюють кращі традиції та користуються любов’ю дітей, довірою їхніх батьків. Серед них: ДСОК ім. Ю. Гагаріна – ДАХК «Артем», ДОТ «Каштан» – НТК ім. Є.О. Патона, ДОТ «Лісний» – СБУ України, ОТ «Лідер», ДОК «Джерело» – ДКП «Київжитлоспецексплуатація», «Хвиля» –ВАТ АК «Київводоканал», ДОКСТ «Дніпро», які розташовані в приміській зоні міста Київ і Київській області.

Вшановуючи ветеранів профспілкового руху, Київською міськпрофрадою було придбано 50 путівок до санаторію «Жовтень» для лікування та відновлення здоров’я членів профспілок похилого віку членських організацій.

Організація змістовного дозвілля

Київська міськпрофрада спільно з членськими організаціями докладають чимало зусиль, організовуючи проведення Новорічно – Різдвяних заходів для дітей і підлітків під час зимових шкільних канікул. Традиційно «Головна профспілкова ялинка міста» проводилася в кращих театрально-концертних закладах міста. Для найменших глядачів дитячі Новорічні заходи організовувались в Київському академічному театрі ляльок. Цікаво, на високому рівні організовувались святкові заходи в Національному цирку України, в Київському академічному театрі оперети, в Національній музичній академії. В пошуках новітніх, цікавих форм проведення «Головної профспілкової ялинки» та їх реалізації, Київською міськпрофрадою в 2018 – 2020 роках дитячі Новорічні заходи проводилися в ЦКМ Національного авіаційного університету, ЦКМ НТУ «КПІ», «Міжнародний виставочний центр». Діти та їх батьки із захопленням сприймали казкове шоу на воді «Неверленд», «Магічні пригоди в країні фонтанів», «Ватерленд».
Особливою турботою профспілок міста охоплені діти пільгових категорій, сімей, які опинились в скрутних життєвих обставинах, дітей учасників АТО. Безкоштовно діти отримували запрошення на вистави та Новорічні подарунки.
Щорічно понад 16 тисяч дітей членів профспілок мають можливість безкоштовно відвідати цікаві святкові заходи та одержати смачні Новорічні подарунки. Запрошення та подарунки для дітей були придбані за кошти, акумульовані профспілками від господарських організацій та профспілкового бюджету. Із міського бюджету кошти на проведення цих заходів в 2016 – 2020 роках не виділялись.
Приділялася значна увага фізкультурно-масовій роботі, яка була спрямована на якнайширше залучення членів профспілок всіх членських організацій до постійних та активних занять фізкультурою і спортом. Щороку проводилися фізкультурно-спортивні змагання і турніри в яких брали участь працівники організацій, установ і підприємств м. Києва, а також їх сім’ї, окремі заходи проходили за участю профспілкових ветеранів. В 2016 році організовано та проведено змагання з ветеранського футзалу „Ветеранська профспілкова футзальна ліга м. Києва”, в 2017 році - змагання з ветеранського волейболу „Волейбольна ветеранська профспілкова ліга м. Києва». Протягом 2018-2019 років Київська міськпрофрада провела Спартакіаду з 8 видів спорту серед членських організацій.

Творчі конкурси

З нагоди святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, з метою популяризації традицій української народної творчості, вперше в 2018 році фахівці апарату Київської міськпрофради організували та провели Конкурс – виставку рукоділля серед аматорів – членів профспілок міста. Членські організації провели відбіркові конкурси в галузевих профоб’єднаннях та визначили 145 кращих робіт для участі в міському конкурсі. Висока майстерність, фантазія, вміле поєднання народних традицій та сучасних уподобань в різних жанрах народної творчості та декоративно-прикладного мистецтва представлених експонатів, виготовлених в різноманітній техніці та матеріалах, вразили відвідувачів та журі, до складу якого увійшли спеціалісти «Міського центру народної творчості та культурологічних досліджень» та представники галузевих профспілкових організацій.
У 2019 – 2020 роках у творчих конкурсах рукоділля приймали участь понад 100 учасників. Результати проведених виставок – конкурсів свідчать про необхідність проведення подібних заходів, які сприяють розвитку творчих можливостей працівників, участь первинних профспілкових організацій в задоволенні духовних потреб спілчан.
Всіх учасників виставок – конкурсів нагороджували Дипломами та пам’ятними сувенірами, а переможців – пам’ятними призами.

Проблеми

Здається зроблено чимало, але невирішених проблем ще дуже багато. Гострою залишається проблема безробіття, існування зростання заборгованості з виплати заробітної плати. Станом на 1 серпня киянам заборгували 303 млн грн зароблених коштів. Знизилися реальні доходи громадян внаслідок зростання цін і тарифів на товари та послуги. На жаль, треба констатувати, що соціальний діалог з міською владою у більшості випадків носить суто формальний характер і є недієвим. За ініціативи Київської міської ради профспілок остання зустріч профспілкового активу м. Києва з мером столиці В.Кличком відбулася лише в кінці 2017 року. Незважаючи на наполягання та ініціативу профспілок щодо проведення таких зустрічей у подальшому, протягом 2018 – 2020 років їх не відбулося. На сьогодні не врегульовані земельні відносини як з юридичними, так і фізичними особами; з 2015 року не затверджена Комплексна міська цільова програма забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов; не вирішуються питання щодо можливості створення муніципального житлового фонду для забезпечення житлом працівників бюджетних організацій та комунальних підприємств міста; будівництва доступного житла; молодіжного кредитування для придбання житла. Занепокоєння викликає стан служб охорони праці в Київській міській та районних у м. Києві державних адміністраціях, які на сьогодні не відповідають вимогам чинного законодавства України з охорони праці. Незважаючи на неодноразові звернення Київської міськпрофради протягом останніх років до Київської міської державної адміністрації щодо відновлення самостійного окремого відділу охорони праці Київської міськдержадміністрації та приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства, це питання до теперішнього часу не вирішено. Фінансування заходів з охорони праці проводиться за залишковим принципом. Скорочення фінансових витрат здійснюється за рахунок зменшення витрат на забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту, проведення попередніх та періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих у шкідливих та небезпечних умовах праці, навчання працівників безпечним методам праці, проведення атестації робочих місць за умовами праці для надання відповідних пільг і компенсацій. Усе це призводить до зростання виробничого травматизму на підприємствах м. Києва.
Низка вищезазначених та інших проблемних питань неодноразово порушувалися профспілками м. Києва під час засідань, нарад, зустрічей з представниками Київської міської державної адміністрації, надсилалися Голові Київської міськдержадміністрації В.Кличку, розглядалися на засіданнях Київської міської тристоронньої соціально-економічної ради. Проте, так і залишаються невирішеними.
Не в повній мірі дотримуються норми Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності» про відповідальність за ухиляння від участі в переговорах, ненадання інформації необхідної для громадського контролю. Недостатньо проводилася робота зі створення профспілкових організацій на нових підприємствах, в установах і організаціях, з мотивації вступу до профспілок молоді, а також щодо організаційного та фінансового зміцнення профспілок.

Багато роботи зроблено, але ще більше роботи нас чекає попереду. Програма діяльності Київської міськпрофради на майбутнє викладена в «Основних пріоритетних та стратегічних напрямах діяльності Об”єднання профспілок, організацій профспілок у м. Києві «Київська міська рада профспілок» на 2020-2025»