ЗВЕРНЕННЯ ПРЕЗИДІЇ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПРОФСПІЛОК ДО ГОЛОВИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ЩОДО ПРОЕКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДЕЯКИХ ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ (ЩОДО ОКРЕМИХ ПИТАНЬ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК)», реєстраційний № 2681
27 травня 2020 року за результатами обговорення на відео-конференції проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», реєстр. № 2681, Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, ігноруючи висловлену Стороною профспілок низку зауважень до положень законопроекту, пропозиції зняти його з розгляду, прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти його за основу.
Київська міська рада профспілок, яка є найбагаточисельнішою громадською організацією України і налічує у своїх лавах понад 400 тисяч осіб, висловлює обурення такими діями Комітету Верховної Ради України, який повинен стояти на захисті соціальних прав та свобод громадян.
Вказаний законопроект передбачає суттєве обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, чим порушуються норми Конституції і окремих законів України, низки ратифікованих Україною фундаментальних Конвенцій МОП, Загальної декларації прав людини, Міжнародних пактів про економічні, соціальні і культурні права, та про громадянські і політичні права, інших актів міжнародного права.
Законопроект за реєстр. № 2681 розцінюється профспілками столичного регіону, як чергова спроба поставити найбільш представницькі організації громадянського суспільства під повний контроль держави, позбавити профспілки захищеності від зовнішнього втручання з боку державних органів та роботодавців.
Проектом порушується один з основних принципів діяльності профспілок - їх незалежність, самоврядність та невтручання держави в діяльність профспілок, які є загальновизнаними нормами міжнародного і національного законодавства та безперечними умовами функціонування системи соціального партнерства.
Захист профспілок від будь-яких дискримінаційних дій, спрямованих на обмеження свободи об'єднання в галузі праці, закріплених статтею 1 Конвенції № 98.
Щодо позбавлення профспілок права користуватися майном, то значна частина майна профспілок була побудована за рахунок профспілкових внесків. Намагання органів державної влади заволодіти майновими активами профспілок, які використовуються як приватна власність для здійснення статутної діяльності, протирічать також етапі 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Запропоновані проектом зміни у більшості випадків порушують вимоги етапі 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Громадяни України висловили своє ставлення до законопроекту за реєстр. № 2681, підписавши електронну петицію на сайті Верховної ради України щодо не підтримки даного проекту Закону України.
Враховуючи вищевикладене, Київська міська рада профспілок вимагає від Голови Верховної Ради України відтермінувати прийняття рішення про включення законопроекту № 2681 до порядку денного Пленарного засідання Верховної Ради України, створити робочу групу з доопрацювання вказаного законопроекту, і рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провести додаткові погоджувальні процедури з профспілками з метою недопущення порушень Конституції, законів України та міжнародних актів, ратифікованих Україною.
Схвалено Президією Київської міської ради профспілок 02 червня 2020 року