Проте, з різних причин, хтось не може або не хоче там проживати, комусь – приймаюча громада не може забезпечити таке тимчасове житло. Для вирішення цієї проблеми Міністерство соціальної політики розробило новий інструмент підтримки – субсидію на оренду житла. Планується реалізувати його в рамках експериментального проєкту протягом двох років.
Особливість субсидії - це те, що її розмір враховуватиме вартість оренди у певному регіоні або населеному місті країни. Адже ціна на оренду у Києві, Миколаєві, на Закарпатті чи у невеликому населеному пункті суттєво відрізняється. Так, за даними дослідження, проведеного аналітичною компанією CEDOS за підтримки Ради Європи на замовлення Мінсоцполітики, ціни на житло в Києві на 22% (до 8,4 тис. грн за однокімнатну квартиру) вищі за середні по країні.
Відтак, субсидія на оренду буде враховувати різницю у вартості житла.
Крім того, розмір субсидії залежатиме від кількості осіб у складі домогосподарства, яке орендує житло; а також доходи домогосподарства і іі спроможність оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія.
На першому етапі запровадження субсидії на оренду планується для внутрішньо переміщених осіб. У подальшому цей інструмент підтримки може бути і для інших громадян, які потребуватимуть такої допомоги від держави.
Наразі розроблений Мінсоцполітики проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату оренди житлового приміщення» погоджується в середині Уряду та із зацікавленими органами влади. Мінсоцполітики очікує, що після затвердження відповідного рішення Уряду, вже з червня 2024 року ВПО зможуть скористатися новим інструментом підтримки для них.
Довідково: Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату оренди житлового приміщення» розглядався на засіданні Громадської ради при Мінсоцполітики України, та був підтриманий представниками профспілок, що входять до складу Громадської ради.
Джерело: сайт Мінсоцполітики України
Відділ соціально-економічних
відносин та соціального діалогу