Про це повідомляється на урядовому порталі. Зміни не стосуються безпосередньо категорій осіб, що мають право на декретну відпустку. Як і раніше, до них належать: чоловік жінки, що народила дитину, фактичний батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю (але пара має спільно проживати, вести побут, мати взаємні права та обов’язки), баба, дід або інший повнолітній родич дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).
До змін батько дитини, що не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але проживає і пов’язаний з нею спільним побутом, під час подання заяви про надання відпустки мав пред’явити документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини, довідку про реєстрацію місця проживання. Тепер таке право для нього мусить підтверджуватися: відоцтвом про народження дитини, де вказано, що саме він є батьком малюка, письмовою заявою матері, про те, що вони з цим чоловіком спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Повнолітні родичі дитини, що виховується матір’ю-одиначкою чи батьком-одинаком, також зберігають право на відпустку по догляду. Але відтепер для цього їм також знадобиться письмова заява одинокої матері чи батька.
Декретна відпустка в Україні
Кожна вагітна жінка (у тому числі неповнолітня) має право на отримання відпустки та виплат у зв'язку з вагітністю та пологами. Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами становить 126 днів (70 календарних днів до пологів та 56 днів після). У разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 днів. Отже, вся відпустка триватиме 140 календарних днів. Жінки, віднесені до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на 180 днів відпустки (90 днів до пологів та 90 днів після). За розрахунками Економічної правди, мінімальна сума декретних виплат на місяць не може бути нижчою, ніж мінімальна заробітна плата (із січня 2024 року – 7,1 тисячі гривень), максимальна – не більше "розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску". Ця сума дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати (наразі 106,5 тисяч гривень). Для жінок, які не працюють, виплати становлять 25% від місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи (із січня 2024 року – 2 920 гривень).