вул. Хрещатик, 16, м.Київ, 01001
+380-44-351-21-56

Опитування

Чи підтримуєте Ви Заяву Київської міськпрофради до Кабінету Міністрів України з вимогою відхилити Урядові пропозиції до Бюджетної декларації на 2025-2027 роки щодо запровадження мораторію на підвищення основних державних соціальних стандартів і гарантій т

Газета

01 GAZETA KP gruden 6 stor 2023 page 0001
1386620
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
93
1181
3800
16232
1386620

Час: 2024-11-22 05:16:14
Visitors Counter

 

        Які відпустки може отримати працівник
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про відпустки" працівник, за наявності підстав, має право на наступні відпустки:
- основна та додаткова щорічна відпустка;
- відпустка у зв’язку з навчанням;
- творча відпустка та відпустка для підготовки й участі у змаганнях;
- різного роду соціальні відпустки (відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною, відпустка у зв’язку з усиновленням дитини, додаткова відпустка на дітей, відпустка при народженні дитини);
- відпустка без збереження заробітної плати.

                                    Коли дозволено переносити відпустку через лікарняний

      Щорічна відпустка, а також додаткова відпустка на дітей, обов’язково мають бути перенесені на інший період або продовжені у випадку відкриття працівником лікарняного через власну тимчасову непрацездатність чи у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 11 та ст. 20 Закону України "Про відпустки"). Перенесення решти видів відпусток, що зазначені у списку вище, у зв’язку з відкриттям лікарняного українським законодавством не передбачено.

       Звернімо увагу, що листок непрацездатності, виписаний для догляду за хворою дитиною під час щорічної відпустки чи відпустки без збереження заробітної плати, вважатиметься недійсним. Адже згідно з п. 3.15 Інструкції № 455 лікарняний не видається для догляду за хворою дитиною в період щорічної (основної та додаткової) відпусток, відпустки без збереження заробітної плати, відпустки для догляду за дитиною до 3-х років.
       Згідно з ч. 6 ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» однією з підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності є перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.
    Але згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами під час щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням та творчої відпустки.

                        Які дії у разі відкриття працівнику лікарняного під час щорічної відпустки


       У випадку відкриття лікарняного під час щорічної відпустки, працівник повинен повідомити роботодавця, написавши заяву, в якій він зазначить, що продовжить свою відпустку після закінчення періоду непрацездатності або хоче перенести відпустку на інший період, а роботодавець зобов’язаний його вимогу виконати. Водночас відпустка не може бути перенесена на термін більше ніж 12 місяців після закінчення робочого року, за який надано відпустку (ст. 11, ст. 12 та ст. 20 Закону України "Про відпустки").
     Зі свого боку роботодавець здійснює нарахування допомоги у зв’язку з втратою працездатності, якщо листок непрацездатності має статус «готовий до сплати (виданий)». Зазвичай цей статус листок непрацездатності набуває через сім днів після дати його закриття (п. 3 Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності). Переглянути статус листка непрацездатності як роботодавцю, так і працівнику можна на порталі Пенсійного фонду України. Тимчасово у період воєнного стану та три місяці після, якщо у лікаря, який видаватиме листок непрацездатності, не буде можливості видати його в електронному вигляді, він може виписати листок непрацездатності у паперовому вигляді, а роботодавець може прийняти його в роботу (п. 6 Наказу №1066).
    Як зазначено у ст. 24 та ст. 30 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», роботодавець має призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності не пізніше 10 робочих днів з дня, коли лікарняний матиме статус виданий, а для призначення допомоги по вагітності та пологам – не пізніше трьох днів з дня видачі листка непрацездатності. Для цього роботодавець оформляє рішення про призначення або відмову у призначенні такої страхової виплати.
      Тож, якщо рішення про призначення страхової виплати роботодавцем прийнято, але він, керуючись ст. 115 Кодексу законів про працю України та ст. 21 Закону України "Про відпустки", уже виплатив працівнику середню заробітну плати за весь час щорічної відпустки, тоді як діяти в такому випадку? Все досить просто, відпускні за календарні дні лікарняного сторнуються, далі нараховуються лікарняні за календарні дні, зазначені в листку непрацездатності, та донараховуються відпускні за період перенесеної відпустки.


Джерело: БУХГАЛТЕР.UA


Організаційно – інформаційний відділ
Київської міськпрофради