За результатами аналізу проєкту, після його багатоетапного доопрацювання, було враховано низку принципових для профспілок положень, зокрема стосовно максимального спрощення процесів вирішення спорів та скорочення можливих термінів і процедур оголошення легітимного страйку, ліквідації існуючих галузевих заборон та обмежень права на страйк в різних сферах праці тощо. Таким чином, законопроєктом запроваджується правове регулювання низки питань, щодо яких існували законодавчі прогалини, і на яких постійно наголошували профспілки.
На жаль, низка принципових зауважень профспілкової сторони врахована не була. До ключових зауважень і пропозицій СПО об’єднань профспілок до проєкту Закону України «Про колективні трудові спори», які на даний час не були враховані та не втратили своєї актуальності для профспілок, належать:
• профспілки проти спроб закріплення у правовому полі нашої країни явища «локаут» (тимчасова зупинка роботи підприємства роботодавцем, одночасно з припиненням виплати зарплати працівникам), як крайнього засобу вирішення спору під час страйку;
• збільшення можливості проведення попереджувального страйку до трьох годин (замість двох годин) та зменшення тривалості попередження про його проведення до 24 годин (замість 48 годин);
• врегулювати визначення заборони організовувати та брати участь у страйках для державних службовців категорії «Б», які є керівниками державної служби в державному органі, а не для всієї категорії «Б», з метою надання можливості страйкувати більшій кількості державних службовців;
• додаткової уваги потребують особливі умови участі у страйку деяких категорій працівників, а саме працівників підприємств транспорту, працюючі медики та інші працівники критичної інфраструктури.
Позиція профспілок щодо супутніх законопроєктів!
Закон України «Про внесення змін до ЗУ «Про судовий збір», а саме щодо збільшення розміру судового збору у справах про колективні трудові спори:
• профспілки категорично не підтримують даний законопроєкт з огляду на порушення права кожного захищати свої права і свободи від порушень. Це антимотивація на звернення до суду на користь позасудових способів вирішення трудових спорів є «штучною перешкодою» для захисту прав працівників.
Так, у разі, коли профспілці або уповноваженому представнику профспілки/працівників, з метою захисту їх прав під час колективного трудового спору, виникне реальна потреба на звернення до суду, наприклад, для визнання локауту незаконним, то через значний розмір судового збору таке звернення стане не можливим. Профспілки відзначають, що така ініціатива свідчить про порушення права на доступ до суду за захистом своїх прав.
Підсумовуючи засідання, СПО об’єднань профспілок визнав проєкт Закону України «Про колективні трудові спори» та супутні до нього законопроєкти такими, що потребують доопрацювання. Дана робота повинна проводитися на всіх можливих площадках, продовжуючи наполягати на врахуванні ключових зауважень і пропозицій СПО об’єднань профспілок.
Організаційно-інформаційний відділ
Київської міськпрофради