Так, не передбачено право працівників, що працюють у важких і шкідливих умовах праці, на відповідні пільги та компенсації, здійснення представниками профспілок громадського контролю за додержанням роботодавцями законодавства про охорону праці, їх соціальний захист, участь профспілок у питаннях регулювання охорони праці у колективному договорі, угодах та низка інших важливих прав і гарантій працівників і профспілок, закріплених у чинному законі «Про охорону праці».
При опрацюванні законопроєкту у тристоронній робочій групі, представники профспілок звертали на це увагу і пропонували свою редакцію відповідних правових норм, на жаль, їхні пропозиції не були підтримані.
З урахуванням значного обсягу роботи та важливості детального опрацювання вищевказаного проєкту закону, від норм якого залежатимуть безпека, життя, здоров’я і соціальні права працівників в Україні, СПО об’єднань профспілок поінформував Мінекономіки, що висновки і пропозиції профспілкової сторони до нього будуть підготовані до 15.02.2021. В них буде враховано пропозиції і зауваження членських організацій СПО об’єднань профспілок та представників профспілок у міжвідомчій робочій групі з підготовки проєкту закону.
Принагідно зазначаємо, що фахівцем Київської міськпрофради – завідувачем відділу з питань охорони праці та захисту трудових відносин Світланою Пількевич було надіслано Федерації профспілок України низку зауважень та пропозицій до вказаного законопроєкту.